Richard Dolejš

  • Zdice
  • místostarosta
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,83. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.03.2015 19:30:00

Nevyjasněná pozice vůči ČSSD prezidenta limituje

Nevyjasněná pozice vůči ČSSD prezidenta limituje

Bohuslav Sobotka napsal ve zprávě předsedy pro delegáty Sjezdu ČSSD, že počínaje neúspěšnou prezidentskou volbou lze v politickém angažmá Miloše Zemana pozorovat příklady jednání, které ČSSD poškozovaly.

Podpora poslancům Melčákovi a Pohankovi, kteří umožnili vznik Topolánkovy vlády, podpora V. Klause na prezidenta v roce 2008 či podpora vzniku SPOZ. Na druhou stranu zásluhy Miloše Zemana na úspěších ČSSD v letech 1993 – 2002 jsou dle něj nezpochybnitelné. Co si o tom myslíte?

To, že Miloš Zeman nesmyslně a dlouhodobě házel a hází ČSSD klacky pod nohy, je bohužel holá realita. To je však na hlubší rozbor. Bohuslav Sobotka se však mýlí v jedné věci. Miloš Zeman začal ČSSD atakovat již krátce po sestavení vlády V. Špidly v roce 2002, tedy před prohranou prezidentskou volbou. Stačí připomenout výrok M. Zemana adresovaný Vladimíru Špidlovi v létě 2002 – "VLÁDNOUT SE MUSÍ UMĚT". Vše následně po několika letech vyvrcholilo odchodem Miloše Zemana z ČSSD a následným vznikem jeho neúspěšného truc – projektu SPOZ.

I přesto ČSSD v druhém kole přímé prezidentské volby Miloše Zemana podpořila. Jeho přístup k ČSSD to však nezměnilo. Myslím si, že současný žlučovitý vztah Miloše Zemana k ČSSD limituje především jeho, jako současnou hlavu státu. ČSSD se s tím bez problému vypořádá obdobně jako s tzv. LÁNSKÝM PUČEM. Záleží hlavně na Miloši Zemanovi, zda překročí svůj vlastní stín a bude schopen odhodit nesmyslnou, hloupou zhrzenost. Záleží jen na něm, zda bude hledat cestu ke zlepšení a prohloubení vztahu k ČSSD.

Již nyní by měl jasně sdělit, zda bude znovu kandidovat v přímé volbě na prezidenta a zda se bude ucházet o podporu ČSSD. V dohledné době bude postupně zahájena debata na téma prezidentských kandidátů a přístup Miloše Zemana v ní samozřejmě bude hrát významnou roli. ČSSD bude hledat své kandidáty a pozice vůči M. Zemanovi je v této souvislosti otevřenou otázkou.

Osobně bych Miloše Zemana zatím neodepisoval, tak jak to učinil například jeho dlouholetý podporovatel Zdeněk Škromach, který si o prezidentskou kandidaturu veřejně řekl. To je z jeho strany poněkud předčasné a troufalé. Nebo již pracuje s informací, že se Miloš Zeman již o post prezidenta ucházet nebude. Jasno do toho může vnést pouze prezident. Vůči ČSSD však nemá již moc času.

Richard Dolejš

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama