ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,13. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

06.12.2021 19:21:00

Přemíra světla je nebezpečná i pro člověka

Přemíra světla je nebezpečná i pro člověka

Komentář na facebookovém profilu k negativním vlivům světelného smogu

 V době, kdy se stmívá stále dříve, nejvíce pociťujeme vliv světelného znečištění na naše okolí. Střídání světla a tmy je základním měřítkem, podle kterého se srovnává náš denní biorytmus.

Světelné znečištění, tedy člověkem vytvořené světlo s nežádoucími účinky, narušuje rozdíl mezi dnem a nocí a zpochybňuje význam časového signálu, který vnitřní hodiny organismu dostávají. Přirozené střídání světla a tmy je potřeba například proto, aby byly stromy schopny včas zazimovat, nebo aby zvířata stihla nabrat srst a přešla do zimní fáze ve správnou dobu.

Určitě jste se již někdy setkali se stromem u lampy, který ani v prosinci nestihnul opadat. Takový strom nezazimoval, nestáhl mízu a zmrzne. Kvůli nevhodnému osvětlení totiž neví, že je delší noc a že přišla zima. Stejný problém budou mít ptáci, kteří na stromě žijí. Velké množství hmyzu, primárního zdroje potravy pro ptáky a jiná zvířata, je navíc přitahováno umělým osvětlením a při kontaktu se zdroji světla hyne.

Přemíra světla je ale nebezpečná i pro člověka. Světelné znečištění může podle výzkumů odstartovat i psychogenní onemocnění a zvýšit riziko civilizačních chorob. Některé studie pak noční svícení spojují například se zvýšeným rizikem rakoviny prsu.

Situace se ale zatím jenom zhoršuje. Každým měsícem přibývá světlo v nočním prostředí, tmu doslova ztrácíme před očima. Pokud s tím rychle něco neuděláme, budeme mít světlo, které nyní zažíváme ve městech, i na venkově a prostředí v horách se přiblíží více tomu běžnému venkovskému. A to přece snad nikdo nechceme.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama