ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,97. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

01.10.2013 12:58:09 - kzk

základní příjem

Jak se díváte na koncepci základního příjmu,která by byla jedinou sociální dávkou financovanou z jediné, a to spotřebí daně (viz.dokument na youtube-základní příjem).

Odpověď

02.10.2013 14:14:23 - Svobodní
 Hezký den,
koncept základního příjmu považujeme za filosoficky nesprávný a prakticky obtížný. Koncept je postaven na nároku každého na dávku, tedy na nároku jedněch na majetek druhých - tedy na zákonné loupeži. Navíc to může prakticky fungovat jen tehdy, pokud jedni budou platit a druzí přijímat. Ke všemu jde o systém extrémně náročný na cash-flow (všichni dostanou, někteří zaplatí více "na druhou stranu" třeba na té spotřební dani). S konceptem základního příjmu tedy nesouhlasíme.
Pokud by každý člověk měl nárok např. "na důstojné bydlení, stravu a ošacení", nejspíš by se brzo všichni věnovali volnočasovým aktivitám, ovšem nikdo by jim nestavěl/neopravoval domy, nevyráběl šaty ani jídlo.
Svobodní prosazují koncept negativní daně, která by za běžných podmínek měla ve výsledných bilancích jednotlivců dokonce odpovídat konceptu základního příjmu. Svobodní navrhují nahradit státní sociální politiku jedinou dávkou, tzv. "negativní daní", kterou by obdržel jen ten, kdo vykáže příjmy a doloží, že jsou nižší než stanovená hranice. Podle výše příjmu by obdržel "negativní daň" (výpočet viz náš program). Šlo by tedy o adresnou dávku, přičemž nárok na její získání by žadatel musel doložit.
Za Svobodné odpověděl: Karel Zvára