Věci veřejné nepodpoří vládní návrh daňového balíčku. Jedním z hlavních důvodů je zvýšení přímé daňové zátěže občanů. V případě, že nebude tento daňový balíček schválen, je třeba si uvědomit, že začne platit již dříve schválený daňový zákon, který sjednocuje obě sazby na 17,5 %. Poslanci Věcí veřejných připravili pozměňovací návrh tisku 733 Novely zákona o DPH, kde navrhují zachování stávajících sazeb 14 % a 20%.
Nevidíme jediný pádný argument proč v takto ekonomicky vyhrocené době zvyšovat DPH, když Ministerstvo financí neplní závazky, které si stanovilo ve svých fiskálních plánech. Dokladem jsou nedávno zveřejněná data samotného ministerstva, která jasně ukazují, že stát do konce srpna 2012 vybral na DPH 177,5 miliardy korun, což je meziročně méně o 1, 3 %. Pro státní kasu to znamená v reálu mínus 2,4 miliardy korun. „Připomínám, že v závěru loňského roku Sněmovna odsouhlasila zvýšení spodní sazby DPH o 4 procentní body. Naprostou odtrženost a nesoudnost Ministerstva financí dokumentuje analýza Kalouskova úřadu, která nehledě na současnou realitu počítá s růstem příjmu veřejných peněz o 10 procent“ komentuje Michal Babák.
Jako skandální a zcela alarmující vnímáme fakt, že ministerstvo financí v čele s Miroslavem Kalouskem nevybralo v od roku 2007 do roku 2011 půl bilionu korun. „S nadsázkou bych chtěl říci, že můžeme očekávat od Ministerstva financí další složenku ve výši 49 990,-korun na každého obyvatele, včetně seniorů a kojenců,“ glosuje Babák a dodává tvrdá fakta, že zhruba polovina této částky je nevybraným DPH.
Vzhledem k současné ekonomické recesi znásobené přidušenou domácí spotřebou a minimálními investicemi ze strany živnostníků a středních podnikatelů, je o to nepřijatelnější, že jednotlivá ministerstva a státní úřady odmítají šetřit a veškerou zátěž přenáší výhradně na občany a české domácnosti. „Tento přístup je dlouhodobě neudržitelný a sebevražedný,“ uzavírá Babák.
Vyzýváme poslance napříč politickým spektrem, aby v této ekonomicky vážné době podpořili naše návrhy, jejichž cílem je stabilizace a následné nastartování české ekonomiky, skrze zachování stávajících sazeb DPH ve výši 14 a 20 %, zlepšení podmínek a jistot pro malé a střední podnikatele v podobě odložení platby DPH až po proplacení faktury a snížení spotřební daně na naftu. Tato řešení jsou osvědčená a v současnosti je do své praxe zavádí i celá řada dalších evropských států.
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE