Středisko ukrajinské jednoty v Praze bude sloužit jako kontaktní místo pro ukrajinské občany v Česku. Středisko by mělo vzniknout v červenci 2025. Mezi jeho prvořadé úkoly bude patřit poskytování informací ukrajinským občanům o otázkách souvisejících se statusem dočasné ochrany i s dobrovolným návratem a reintegrací na Ukrajině. Unity Hub bude současně sloužit jako podpora ukrajinské komunity v Česku a bude nabízet kulturní a vzdělávací akce i prostor pro možnosti vzdělávání a profesního rozvoje.
„Vítáme a podporujeme úsilí ukrajinské vlády motivovat své občany k
návratu. Proto také podnikáme společné kroky k tomu, aby byl návrat
snadnější. Bez navrátilců by bylo obtížné dosáhnout poválečné obnovy
země. Společné prohlášení je prvním krokem k tomu, aby Unity Hub začal
fungovat,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Část provozních nákladů na
středisko by mělo financovat Ministerstvo vnitra z prostředků programu
Pomoc na místě alokovaných pro Ukrajinu, další prostředky zajistí
mezinárodní organizace ICMPD.
Dočasná ochrana pro ukrajinské uprchlíky je v EU aktivována do března
2026 a její budoucnost se bude odvíjet od aktuální situace. Česko bude
dle ministra vnitra v případě dohody na udržitelném příměří prosazovat
rychlé ukončení dočasné ochrany pro všechny nově příchozí a realizaci
návratů. Jak upozornil Vít Rakušan, pro dosažení tohoto cíle je
nezbytné, aby ukrajinská vláda už nyní aktivně pomáhala s reintegrací
svých občanů přímo na Ukrajině.
V tuto chvíli má v Česku dočasnou ochranu 370 tisíc občanů Ukrajiny. Zaměstnáno je 160 tisíc, což je 60 % těch, kteří zaměstnáni být mohou. České Ministerstvo vnitra už od 15. května 2024 nabízí asistenci s dobrovolným návratem těm, kteří se rozhodli svůj pobyt v České republice ukončit.
Dosavadní pomoc resortu vnitra
Od začátku války na Ukrajině v roce 2022 poskytl program Ministerstva vnitra MEDEVAC pomoc 118 lidem formou evakuací a lékařských misí, vyškolil zhruba 200 zdravotníků a daroval materiál a finance na zdravotnickou infrastrukturu v hodnotě přes 90 milionů Kč. V roce 2025 pokračuje program především formou lékařských misí přímo na Ukrajině, školením zdravotnického personálu v Česku a podporou projektů zaměřených na duševní zdraví a zlepšení zdravotnické péče ve spolupráci s neziskovými organizacemi.
Od roku 2022 podpořil program resortu Pomoc na místě 12 projektů zaměřených hlavně na odminování a pomoc navrátilcům a vnitřně vysídleným osobám, a to v celkové výši 230 milionů Kč. V roce 2025 je na podobné aktivity plánováno dalších 75 milionů Kč. Výrazná byla také česká podpora ukrajinských bezpečnostních složek.