Česká pirátská strana

Internet je naše moře!
  • Piráti
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,34. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

01.07.2025 23:08:00

Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služby, až na únor 2027.

 Vláda tak definitivně odsunula jednu ze svých klíčových priorit a připravila občany o možnost vyřizovat se státem vše stoprocentně online, jak bylo původně slíbeno už od letošního února. Piráti odklad digitalizace od začátku kritizují a požadují, aby vláda místo výmluv a odkladů konečně dokončila rozpracované projekty a priority z vlastního programového prohlášení.

„Zákon o právu na digitální služby jsme připravovali s jasným cílem: aby občan nemusel zbytečně běhat po úřadech a mohl vše vyřídit online. Vláda ale místo dokončení digitalizace zvolila cestu odkladů a výmluv. Přitom právě digitalizace je klíčem k efektivnějšímu státu, větší kontrole občana nad vlastními daty a úspoře času i peněz. Odklad na rok 2027 byl pro nás od začátku nepřijatelný. Navrhli jsme kompromis – posun pouze o jeden rok, tedy do února 2026, aby bylo možné dokončit rozpracované projekty a občané se konečně dočkali moderních služeb,“ uvedl bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

V odpovědi na interpelaci Ivana Bartoše premiér Fiala uznal, že některé resorty neplní své povinnosti a že v oblasti digitalizace nevyvinuly dostatečné úsilí.

„Premiér řekl, cituji: příprava některých agend byla zanedbána a ministerstva nevyvinula dostatečné úsilí. Cením, že to pan premiér sám uznal. Nemůžu se ale ubránit pocitu, že to je typické eufemistické mazání medu kolem huby. Ne, že nevyvinuli dostatečné úsilí – jednotliví ministři prostě místo práce na digitalizaci svých resortů původní deadline takzvaně vyseděli a úplně se na něj vykašlali. Jak jinak vysvětlit, že digitalizace na Ministerstvu školství má splněno podle vládních materiálů 1 % vystavených služeb, Ministerstvo vnitra taktéž pouze 1 %, Ministerstvo kultury 2 % a Ministerstvo životního prostředí 'slavných' 5 %? To jsou fakta, a na těch nic nezmění ani hezká slovíčka a opisy situace, kterými se ohání Petr Fiala. Po třech letech urgování a apelování na tehdy ještě vládní kolegy, si připadám fakt jak v Kocourkově,“ komentuje situaci na ministerstvech v oblasti digitalizace Ivan Bartoš.

Jak jsou na tom aktuálně jednotlivá ministerstva s digitalizací svých agend je dostupné ZDE.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) utratilo v letech 2018–2023 víc než 3 miliardy korun za nové informační systémy. Žádný klíčový projekt však není dokončen, provoz starých systémů dál polyká stovky milionů a lidé čekají na důchody i dávky déle, než zákon dovoluje. Podle Pirátů vláda selhala v naplňování svých závazků a místo odpovědnosti zvolila pohodlnou cestu dalšího odkladu.

„Vláda měla na přípravu digitalizace čtyři roky. Místo toho, aby jednotlivá ministerstva plnila své povinnosti, hledají se výmluvy a odpovědnost se přehazuje z jednoho na druhého. Výsledkem je, že občané stále nemají k dispozici digitální služby, které jim stát slíbil. Pokud bude vláda dál odkládat klíčové reformy, bude naše země stagnovat a peníze se budou dál ztrácet všude, kam se podíváme,“ doplnil zakladatel projektu Hlídač státu a expert na digitalizaci Michal Bláha.

Zákon o právu na digitální služby přitom v roce 2019 s velkým náskokem vyhrál anketu Zákon roku a jeho přijetí vítali nejen občané, ale i odborná veřejnost. Jeho smyslem je, aby data obíhala mezi úřady, nikoliv občan, a aby klíčové služby byly dostupné primárně digitálně – s možností vyřídit je i jinak, pokud si to občan přeje.

„Digitalizace není jen o technologiích, ale hlavně o změně přístupu státu k občanům. Za našeho působení ve vládě Piráti dodali řadu úspěšných projektů jako je nový Portál občana, moderní aplikace do telefonu, lepší datovky, eDoklady, se kterými už bude možné letos volit, online registr plných mocí či zásadní bezpečnostní projekt přesunu státních webů a jednotnou doménu gov.cz, aby každý věděl, že komunikuje se státem bezpečně. Vyzýváme vládu, aby přestala hledat výmluvy a začala plnit své sliby. Občané mají právo na moderní a funkční digitální služby,“ uzavírá Ivan Bartoš.



Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama