Také to však má několik ALE a není jasné, zda si je zrovna von der Leyen a její Komise uvědomují.
- Jestli chce EU na jejich trhy, ať přestane tyto země poučovat, mentorovat a moralizovat. Nejsou na to dávno zvědaví. Naše povýšené výklady o lidských právech a demokracii jsou v dnešním multipolárním světě nejen irelevantní, ale už i kontraproduktivní - a vlastně směšné.
- Přestaňme jim také vnucovat naši zelenou klimatickou agendu. Stejně ji nebudou dodržovat. A klíčové jsou v tomto parametru vlastně jen dvě země, Čína a Indie, které si pojedou svým tempem a podle svých potřeb, viz Čína v EV nebo fotovoltaice.
- Jestli si myslíme, že v Asii můžeme obcovat se všemi, ale nějak obejít Čínu, jsme na hlubokém omylu. Ta je integrálním centrem tamního ekonomického ekosystému, viz třeba obchodní smlouva RCEP, Belt + Road a další investiční a obchodní vazby. S tím se zkrátka smiřme.
Za poslední tři měsíce pokročila ekonomická integrace v Asii, v reakci na Trumpovu obchodní politiku, mílovými kroky (ZDE se dočtete víc o tom, co vše se za tu dobu událo). Tam se teď bude koncentrovat globální ekonomická a obchodní dynamika. Evropa se na tom může přiživit - nebo ne.