Ing. Radovan Vích

Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • SPD
  • Liberecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,87. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.07.2025 21:59:45

Vích (SPD) Děla NATO asi nebudou.

Vích (SPD) Děla NATO asi nebudou.

Zatím děla Caesar u nás existují pouze v prototypech, a to měla již dávno být zavedena do armády. Teď to vypadá na další stopku.

Ministerstvo obrany České republiky pod vedením Jany Černochové opět dokazuje, že dlouhodobá koncepce a strategické plánování ve vyzbrojování armády zůstává spíše iluzí než realitou. Nejnovějším příkladem je oznámení o možném zrušení plánovaného nákupu francouzských děl NATO CAESAR, které měly doplnit a nahradit dosluhující dělostřelecké systémy české armády. Tento krok jen potvrzuje hlubší systémové problémy v přístupu českého státu k obranným akvizicím.

Nekoncepční rozhodování a ztráta důvěryhodnosti

Případ děl NATO CAESAR není první, kdy ministerstvo obrany nejprve oznámí významnou zakázku, aby ji později potichu revidovalo či úplně zrušilo. Takový postup nejenže podrývá důvěru veřejnosti a zahraničních partnerů, ale zároveň vytváří nepředvídatelné prostředí pro obranný průmysl. Nákup děl byl přitom dlouhodobě prezentován jako součást modernizace dělostřelectva a sladění s aliančními standardy NATO. Pokud se nyní od tohoto záměru ustupuje, jaký je alternativní plán? A co bude s prostředky, které už byly na přípravu této akvizice vynaloženy? A jak to bude s municí která je rozdílná od té současné?

Chybějící transparentnost a otevřená komunikace

Ministerstvo obrany opakovaně čelí kritice za nedostatečnou transparentnost výběrových řízení a neochotu veřejně diskutovat jednotlivé zbrojní projekty. Klíčová rozhodnutí se často odehrávají za zavřenými dveřmi a bez konzultací s odbornou veřejností či Výborem pro obranu Poslanecké sněmovny PČR. V případu děl CAESAR veřejnost dodnes nezná důvody, proč mělo k nákupu dojít – a nyní se stejně mlhavě hovoří o jeho zrušení. Chybí nejen detailní analýzy potřeb armády, ale i veřejně dostupné srovnání alternativních řešení.

Nedostatek koordinace a závislost na zahraničních dodavatelích

Zbrojní politika by měla být součástí širší národní bezpečnostní strategie, která kombinuje domácí obranný průmysl, alianční spolupráci a technologickou soběstačnost. Místo toho se ale často rozhoduje ad hoc – jednou se sáhne po Francii, podruhé po Německu, jindy po Spojených státech. Tato roztříštěnost způsobuje nejen provozní problémy při údržbě a výcviku, ale i neefektivní vynakládání financí. V mnoha případech přitom nebylo jasné, zda vůbec byla posouzena možnost zapojení českých firem.

Dopady na armádu

Chaotické nákupy a jejich rušení mají přímý dopad na bojovou připravenost Armády ČR. Zpoždění či zrušení plánovaných dodávek znamená, že vojáci musejí sloužit s technikou, která je často desítky let stará a neodpovídá současným standardům. Mnohdy je nepojízdná. Modernizace armády tak stagnuje, přestože se často politicky prezentuje jako prioritní oblast.

Závěr: Potřeba nové koncepce

Situace kolem děl CAESAR je jen dalším článkem v řetězci nekoncepčních a neprůhledných kroků, které v oblasti obranných nákupů sledujeme už léta. Pokud chce Ministerstvo obrany obnovit důvěru a skutečně modernizovat armádu, musí zásadně změnit přístup – více promyšleně plánovat, více vysvětlovat a více zapojovat domácí kapacity. Jinak se bude historie s opakovaným rušením zakázek jen opakovat – a armáda zůstane stále v čekárně na skutečné modernizační impulzy.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama