ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,95. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31.03.2014 16:44:38

Ukrajinská krize a naše obchodní bilance

Ukrajinská krize a naše obchodní bilance

Pro naší republiku, naše firmy a zaměstnance je nesmírně důležité, aby byla situace na Ukrajině urychleně stabilizovaná.

Naše firmy, které se postupně orientovaly na východní trhy s tím, že rozvoj vzájemných obchodních vztahů je perspektivní a umožní daleko razantnější rozvoj exportu českých firem například na Ukrajinu a do Ruské federace mají oprávněné obavy z razantního poklesu dodávek výrobků, snížení pracovních příležitostí na Ukrajinu a zejména do Ruské federace v souvislosti s politickým vývojem na Ukrajině a připravovanými, v některých případech již zavedenými sankcemi vůči Rusku.

Proč takto začínám právě v souvislosti s Ukrajinskou krizí a přechodem Krymu se Sevastopolem do Ruské Federace? Bude dobré asi sdělit trochu čísel ze vzájemné obchodní bilance a co z uvedeného pro naši zem a naše firmy, tedy i zaměstnance plyne. Ukrajina je sice v rámci obchodní výměny s ČR na 19. místě dle statistik za r. 2012, ale vzájemná obchodní bilance by pro ČR aktivní a měla od roku 2010 stoupající tendenci zejména v dodávkách automobilových součástek z ČR na Ukrajinu.

Negativní vliv krize na Ukrajině pocítí tedy zejména firmy v automobilovém průmyslu. Daleko citlivější a negativnější by mohl být dopad na vzájemné vztahy nejen obchodní, ale i finanční, surovinové a vzájemné vědecké spolupráci mezi ČR a Ruskou federací. Vzájemná obchodní bilance je na 5. místě a dle statistik za r. 2012 dosáhla v r. 14,1 mld. USD s tím, že dynamika vzájemné obchodní výměny je oproti předchozímu roku 2011 na cca 17% a pro ČR je zajímavé, že se razantně snižuje záporná obchodní bilance přes nárůst cen ropy a plynu.

Pro naší republiku, naše firmy a zaměstnance je tedy nesmírně důležité, aby byla situace na Ukrajině urychleně stabilizovaná, aby se v případě Ukrajiny EU, USA, Ruská federace a ostatní státy, přihlásily k podpoře Deklarace zásad přátelských vztahů a spolupráce mezi státy z roku 1970, principu národů na sebeurčení a také k šesti univerzálním hodnotám, které OSN prezentovala v Miléniové deklaraci, jimiž jsou svoboda, rovnost a solidarita, tolerance, nenásilí, respekt k životnímu prostředí a sdílená zodpovědnost za stav světa, jak bylo přijato na 10. zasedání ÚV KSČM v Praze 29 března 2014.

Právě v případě řešení sporu mezi Ukrajinou a Ruskem je v prvé řadě nutné hledat mírová diplomatická řešení před sankcemi, blokádou a vojenskými hrozbami připomínajícími návrat období studené války. KSČM nabízí KS Ukrajiny a KS Ruské federace svou zprostředkovatelskou roli a navrhuje jako možné řešení neodkladné vypsání předčasných parlamentních voleb, na základě nichž by se konstituoval nový ukrajinský parlament disponující legitimitou vůle občanů Ukrajiny, který by společně s tak vytvořenou vládou přistoupil k zajištění rovných práv, včetně autonomií všem národům Ukrajiny a současně přispěl k demokratickému a mírovému řešení nelehké situace v této velké přátelské zemi.

Zprostředkovatelská role by mohla být úspěšná i proto, že velvyslancem v Ruské federaci je člověk, který je nezpochybnitelným přítelem Ruska a Ukrajiny a těší se v obou zemích nejen velké popularitě, ale i respektu.

Ing. Pavel Hojda
Odborný mluvčí KSČM
pro dopravu a průmysl

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama