Zničila či poškodila silnice i 250 mostů. Vybrala si šest lidských životů. Rozsah byl tak velký, že s její likvidací museli v kraji pomoci nejen hasiči, ale také armáda a stovky dobrovolníků. Škody byly enormní! Dosáhly neuvěřitelných 4,1 miliardy korun. Přestože byla letos suchá zima a půda není vodou přesycená, vzpomínky na události před rokem se s každým dnešním varováním meteorologů před silným deštěm vracejí a členové povodňových štábů je stále pečlivě vyhodnocují.
Středočeský kraj musí přípravu na případnou povodňovou situaci zabezpečit. Proto stále bedlivě sleduje informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), ať už jsou to očekávané srážky či stavy vodních toků. Z iniciativy středočeského hejtmana Josefa Řiháka kraj po červnových povodních zřídil „Pracovní skupinu pro prevenci a zmírňování následků povodní“. Je to přímý poradní orgán hejtmana kraje.
„Tato skupina odborníků má za úkol shromažďovat a analyzovat stávající koncepční materiály, které se zabývají prevencí před povodněmi na území kraje. Projednává a také posuzuje návrhy na protipovodňová opatření ke zmírnění škodlivých následků povodní,“ objasnil hejtman Josef Řihák, který je zároveň předsedou povodňové komise Středočeského kraje. Skupina se nyní zabývá aktualizací koncepčních materiálů v oblasti prevence před povodněmi na území kraje. „Její členové se scházejí průběžně po dvou až třech měsících, takže letos už tato odborná pracovní skupina jednala třikrát,“ dodal hejtman.
Krajský úřad ve spolupráci se státním podnikem Povodí Vltavy a ČHMÚ v prosinci loňského roku proškolil předsedy povodňových komisí středočeských obcí. „Školení bylo zaměřeno na organizaci hlásné a předpovědní povodňové služby a na povodňové plány, a to na základě zkušeností z povodňové situace v červnu 2013. Proškolili jsme 70 starostů a zástupců obcí. Zájem byl tak velký, že letos počítáme ve druhé polovině roku s jeho opakováním,“ konstatoval hejtman Josef Řihák a dodal: „chceme udělat vše pro to, aby byl díky preventivní přípravě dopad dalších případných povodní v kraji co nejnižší.“
Na krajských webových stránkách byly zveřejněny vysvětlující prezentace k povodňovým situacím od odborníků z Povodí Vltavy, ČHMÚ a České protipovodňové asociace: http://www.kr-stredocesky.cz/portal/odbory/zivotni-prostredi-a-zemedelstvi/vodni-hospodarstvi/.
„Troufnu si říci, že z hlediska organizace povodňové služby je náš kraj na případnou novou povodeň připraven a že z hlediska prevence pro to děláme vše, co je v našich silách,“ konstatoval hejtman J. Řihák. Jeho slova potvrzuje i mluvčí Povodní Vltavy Hugo Roldán, podle jehož vyjádření kraji v současné době žádné velké nebezpečí nehrozí. „Retenční prostory v nádržích Vltavské kaskády, tedy ty které jsou určeny ke snížení povodní, jsou nyní prázdné. Další volný prostor je k dispozici také v zásobních prostorech nádrží, takže celkový volný objem je nyní více než 275 mil. m3,“ uvedl Hugo Roldán.