Martina Dlabajová

  • ANO 2011
  • europoslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,21. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26.02.2015 14:45:10

Plénum Evropského parlamentu se bude zabývat německým zákonem o minimální mzdě

Plénum Evropského parlamentu se bude zabývat německým zákonem o minimální mzdě

Brusel, 26. února 2015. Plénum Evropského parlamentu se bude zabývat německým zákonem o minimální mzdě. Podle některých poslanců je diskriminační.

Výbor pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu v Bruselu se zabýval otázkou německého zákona o minimální mzdě. I přes slabou politickou vůli v některých politických frakcích se podařilo zajistit ve výboru potřebnou většinu hlasů pro to, aby se problematikou začala Evropská komise zabývat co nejdříve. Výbor nakonec schválil znění ústní otázky na Evropskou komisi pro březnové plenární zasedání. Poslanci v ní žádají, aby dopad zákona prošetřila a vydala k němu co nejdříve své stanovisko. 

„Čekali jsme na vyjádření Německa či Evropské komise příliš dlouho. Jsem potěšena, že se nám podařilo otázku na Evropskou komisi dnes schválit i přes nevoli některých frakcí, které chtěly diskuzi odložit. Považuji to za velký úspěch“, uvedla poslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE), členka Výboru pro zaměstnanost a sociální věci. Hlasování se snažili odložit zejména zástupci z frakce EPP, ale neuspěli. Na plénu Evropského parlamentu bude muset Komise již v březnu objasnit, zda a do jaké míry mohou vnitrostátní předpisy ovlivňovat zahraniční dopravu a zda je aplikace německého zákona v souladu s evropskými principy a platnými směrnicemi. 

„Evropská unie se dlouhodobě snaží odstraňovat překážky na vnitřním trhu a garantuje také volný pohyb služeb v EU. Německý zákon je v rozporu s těmito principy a je možné hodnotit jej jako neobvyklý, nestandardní a snad i diskriminační," dodala M. Dlabajová. Podle nového německého zákona musí všichni dopravci platit řidičům nejméně 8,5 euro za každou hodinu, kterou odpracují na německém území. Tato povinnost nejen neúměrně zvyšuje firmám náklady, ale klade na ně také řadu administrativních povinností spojených s evidencí a archivací dokumentů. Stanovisko Evropské komise je očekáváno o to naléhavěji, že omezení podobná německému modelu hodlají následovat i další státy, například Francie a Belgie.

Martina Dlabajová a její kolegové z ANO se již dříve oficiální písemnou cestou dotazovali Evropské komise, zda se domnívá, že německý zákon je v souladu se zásadami a ustanoveními práva EU a zda je připravena přijmout opatření k udržení ekonomické svobody v EU. Komise podle Dlabajové sice souhlasí, že je nutné záležitost důkladně prověřit, bližší stanovisko však dosud neposkytla.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama