Ing. Jiří Paroubek

Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,47. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.07.2015 8:21:00

Bernanke má pravdu. Německo by nemělo využívat svého postavení v Emu

Bernanke má pravdu. Německo by nemělo využívat svého postavení v Emu

Bývalý šéf americké centrální banky (Fed) B. Bernanke upozornil na fakt, že Německo „využívá“ svého postavení největšího exportéra EU.

A díky společné měně se na trzích států Emu (tedy pochopitelně i v Řecku) prosazuje mnohem lépe, než pokud by mělo svou marku, ale na druhé straně není ochotno k určitému přerozdělení vzniklé nadhodnoty v rámci EU.

„Nikdo nenaznačuje, že známá německá efektivita a kvalita tamních výrobků jsou něčím jiným než dobrou zprávou nebo že by snad německé firmy neměly být úspěšné na zahraničních trzích. Problém je, že se Německo rozhodlo spoléhat na zahraniční místo domácí poptávky ve snaze zajistit maximální zaměstnanost. To ukazuje neuvěřitelně vysoký přebytek zahraničních obchodu, který dosahuje 7,5 procenta německého HDP,“ uvedl Bernanke.

Zdá se, že bývalý šéf Fed uhodil svým vyjádřením hřebíček na hlavičku.  Zjednodušeně jde o to, že pokud by Řecko i Německo měly svou měnu a Německo by masivně vyváželo do Řecka, hodnota německé měny by rostla, protože by po ní z Řecka byla stále větší poptávka, a naopak hodnota řecké měny by pro Německo klesala, takže by bylo i pro Němce výhodné začít nakupovat v Řecku. 

Pro Řeky by pak, pokud by Německo nedováželo také z Řecka, začal být velmi brzy dovoz z Německa drahý, a postupně by poptávka po německém dovozu klesala – na čemž by Německo tratilo, což nechce.

U společné měny však pochopitelně německý vývoz do Řecka kurz eura nemění. Německo má díky společné měně zajištěna snadná odbytiště v zemích se slabší průmyslovou základnou, ale těmto zemím dělá pochopitelně odliv „jejich“ peněz velký problém.

Změny kurzu způsobené například právě vývozem a dovozem, respektive poptávkou po měně daného státu, by měly v EU být nahrazeny právě dotacemi pro slabší regiony, tak aby ty se mohly rozvíjet a nabývat na síle. V této souvislosti se Bernanke ptá, k čemu vlastně euro je. Zda je to pro členy Emu způsob, jak si pevně zafixovat směnné kurzy, anebo federace, která slabším pomůže v nouzi.

Otázku, kterou Bernanke pokládá, by si mělo zodpovědět především Německo, na jehož účet už podobné poznámky padly. Například bývalý viceprezident MMF A. Mody uvedl, že pro dobro eura by mělo opustit eurozónu nikoli Řecko, ale Německo…

Jiří Paroubek

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama