Mgr. Bohuslav Sobotka

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,77. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.10.2010 20:10:00

Vláda zneužívá stav legislativní nouze

Vláda zneužívá stav legislativní nouze

Vláda Petra Nečase se rozhodla zcela účelově využít ustanovení zákona o stavu legislativní nouze k tomu, aby omezila práva opozice při projednávání vládních návrhů zákonů.

Vládní koalice se obává ostré kritiky nespravedlivých škrtů i možných pozměňujících návrhů, které by mohly ve výborech Poslanecké sněmovny otestovat soudržnost koalice po senátních a komunálních volbách. Pro žádost o vyhlášení stavu legislativní nouze vláda nemá podle názoru ČSSD žádný oprávněný zákonný důvod.

Stav legislativní nouze lze vyhlásit jen „za mimořádných okolností, kdy jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo kdy státu hrozí značné hospodářské škody“. Taková mimořádná situace však nenastala, v uplynulých dnech a týdnech nedošlo k žádné živelné katastrofě či jiné mimořádné události, která by podstatným způsobem narušila chod státu. Doposud probíhal zcela standardní legislativní proces související tak jako každý rok s přípravou zákona o státním rozpočtu.

Pokud vláda tvrdí, že se při projednávání zákonů dostala do časové tísně, způsobila si ji výhradně sama tím, že zákony předložila velmi pozdě a nevyužila ani možnosti svolat mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k jejich dřívějšímu projednání. Rozsah legislativních změn přitom není tak velký a složitý, aby vláda nemohla předložit návrhy zákonů již počátkem měsíce září. Odpovědnost za tuto chybu vlády by měl vyvodit především premiér Nečas a ministři Kalousek a Drábek. Vláda si počíná neprofesionálně, dělá chyby a neměla by to zakrývat zneužíváním tak mimořádného institutu, jako je stav legislativní nouze.

Důvodem pro vyhlášení stavu legislativní nouze nemůže být ani fakt, že opozice nesouhlasí s podobou vládních škrtů a konkrétních návrhů zákonů. ČSSD tento svůj postoj veřejně a jasně deklarovala již v srpnu letošního roku a vláda tak mohla a měla s postojem opozice počítat, včetně lhůt, potřebných pro zvládnutí celého legislativního procesu. Nehrozí ani rozpočtové provizorium, protože pro schválení zákona o státním rozpočtu disponuje vládní koalice většinou 118 hlasů.

ČSSD již dříve avizovala podání ústavní stížnosti v případě, že vláda prosadí retroaktivní zdanění státní podpory stavebního spoření za rok 2010. Součástí této ústavní stížnosti bude i napadení způsobu, jakým vláda zneužila stav legislativní nouze pro projednání tohoto zákona.

Bohuslav Sobotka, statutární místopředseda ČSSD

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama