Ing. Věra Kovářová, MIM

  • STAN
  • Středočeský kraj
  • místopředsedkyně PS PČR
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,53. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.11.2015 5:31:00

Na opravy menších památek je potřeba miliarda korun

Na opravy menších památek je potřeba miliarda korun

Skutečný stav některých kulturních památek v Česku ukazuje výstava fotografií, která včera začala v Poslanecké sněmovně.

Veřejnosti i zákonodárcům má připomenout, že vláda ve státním rozpočtu nepočítá s dostatkem peněz na jejich opravy. Žádáme, aby ministerstvo kultury dalo příští rok na tyto památky miliardu, říká poslankyně Věra Kovářová (klub TOP 09 a Starostové).

„V seznamu památkového fondu České republiky je přes 40 tisíc nemovitostí, jejichž stav neodpovídá jejich historickému významu a hodnotě pro naši společnost. Mnohé čekají na opravy i 25 let a jsou bezprostředně ohroženy. Kdy jindy, než právě dnes v době ekonomického růstu, bychom do jejich oprav měli investovat,“ říká členka rozpočtového výboru Věra Kovářová (klub TOP 09 a Starostové)

Poslanci z klubu TOP 09 a Starostové vyzývají ministra kultury, aby příští rok vyčlenil v dotačních programech svého úřadu minimálně deset procent rozpočtu ministerstva kultury, tedy 1 miliardu korun na opravy menších památek. Tedy těch, které nejsou národními kulturními památkami ani kulturními památkami UNESCO. Stejné usnesení přijal nedávno Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny. Do této sumy nyní v návrhu státního rozpočtu chybí asi 350 milionů korun.

„Během minulého programového období bylo možné na obnovu kulturních památek čerpat dotace z evropských fondů. Taková možnost už ale pro období 2014 - 2020 v zásadě neexistuje. Tento výpadek je logicky nutné kompenzovat více penězi v národních programech. Zvlášť v době rostoucí ekonomiky by to při troše dobré vůle neměl být pro stát velký problém. Ale zdá se, že vláda má jiné priority,“ míní poslanec Jan Farský (klub TOP 09 a Starostové).

„Vláda počítá ve stávajícím návrhu státního rozpočtu na rok 2016 (v kapitole ministerstva kultury Programy na záchranu a obnovu kulturních památek) jen s částkou 658 milionů korun. Při vnitřním dluhu na kulturních památkách ve výši 318 miliard korun to považujeme za naprosto nedostatečné,“ dodal Libor Honzárek, předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Poslanci z klubu TOP 09 a Starostů navrhovali více peněz pro památky také v rozpočtovém výboru. Neuspěli, na rozdíl od dotací sportu, kam koaliční poslanci chtějí poslat 250 milionů korun.

„Ohrožené památky více peněz jednoznačně potřebují. Už jen proto, že dosud dotaci získávala v průměru jen každá čtvrtá žádost a bez evropských peněz se situace v příštích letech dramaticky zhorší,“ řekla poslankyně Kovářová. „Jsme připraveni vést při projednávání rozpočtu na plénu Sněmovny debatu tak, abychom kolegy přesvědčili a pro památky miliardu získali. Je to nutné pro záchranu českého nemovitého kulturního dědictví,“ dodala.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama