Ing. Markéta Pekarová Adamová

  • TOP 09
  • Hlavní město Praha
  • předsedkyně PS PČR
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,5. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.02.2016 11:51:02

Podpořme rodiny spravedlivější mateřskou

Podpořme rodiny spravedlivější mateřskou

Místopředsedkyně strany Markéta Adamová navrhla zákon, který zajistí spravedlivější mateřskou i pro ženy s průměrnými a nadprůměrnými platy. Chce podpořit rodiny a zrušit nespravedlivou regulaci pěněžité pomoci v mateřství.

„Mnoho žen v dnešní době založení rodiny odkládá, mimo jiné i ze strachu z výrazného poklesu životní úrovně. Proto navrhuji zrušení nespravedlivé regulace mateřské,“ řekla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

O tom, kolik bude žena dostávat na mateřské dovolené od státu, dnes rozhoduje denní základ její mzdy. Obvykle se tato pomoc pohybuje na hranici 70 procent platu. Ale to platí jen u žen s menšími výdělky. Pokud žena vydělá více než 28 tisíc korun měsíčně, příspěvek pro ni stát výrazně krátí. Návrh poslankyně Markéty Adamové tuto nespravedlnost odstraní.

„Tento systém považujeme za nespravedlivý a pro ženy ve vyšších a dobře placených pozicích také za velmi demotivační při zakládání rodiny,“ uvedla Markéta Adamová (TOP 09). Spravedlivější výpočet peněžité pomoci v mateřství by podle jejího návrhu mohl pomoci více jak dvaceti tisícům rodin.

„Můj návrh podporuje ty aktivní, aniž by to ale bylo na úkor kohokoliv jiného. Tyto ženy se před tím, než se rozhodnou založit rodinu, mnoho let vzdělávají, pak pracují a odvádí nemalé částky na daních a do pojistných systémů. Jediné období, kdy od státu očekávají pomoc, je pak právě v počátcích mateřství. Měli bychom jim poskytnout mateřskou stejně spravedlivě jako všem ostatním,“ vysvětila poslankyně Adamová. „Mateřství není nemoc. Přestože se platí z nemocenského pojištění, kde má stát peněz dostatek,“ dodala. Minulý rok to bylo 3,1 miliard, v roce 2014 dokonce 3,9 miliard korun.

Změny, které by přinesla tato novela zákona o nemocenském pojištění, se netýkají jen minimálního procenta vrcholových manažerek s vysokými platy. Už hlavní účetní, vysokoškolské pedagožce či obchodní zástupkyni s průměrným měsíčním platem 35 tisíc korun by se měsíční příspěvek během mateřství zvýšil o 2 tisíce korun a víc. Průměrným platem se přitom rozumí běžný měsíční plat, ale včetně všech odměn a bonusů.

„Pro skupinu maminek se středními a vyššími příjmy znamená těhotenství a mateřství relativně výrazný zásah do jejich životní úrovně. Měli bychom i takto podporovat rodiny ze střední vrstvy, které formou daní a odvodů nejvýznamněji přispívají do veřejných rozpočtů a systémů,“ míní Petr Tiso, lékař-porodník z největší porodnice v Česku (z pražského Ústavu pro péči o matku a dítě), a také lídr kandidátky TOP 09 do voleb ve Středočeském kraji.

* přibližná měsíční peněžitá pomoc v mateřství za předpokladu, že matka 196 dní pečuje o jedno narozené dítě
** jedná se o modelový příklad, udávaný měsíční příjem se nemusí shodovat se skutečností

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama