JUDr. Stanislav Polčák

  • STAN
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,83. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.05.2016 12:45:44

Evropská komise zaspala, krize v odvětví mléka se prohlubuje

Evropská komise zaspala, krize v odvětví mléka se prohlubuje

Evropský parlament se na dnešním plenárním zasedání v Bruselu věnoval pokračující krizi v odvětví mléka. Mezi země, jejichž zemědělci v současnosti produkují mléko za neudržitelných podmínek, patří i ČR.

"Cena mléka vyráběného v ČR klesá již od r. 2014 a od dubna 2015 se pohybuje dokonce pod výrobními náklady. Situace u nás je o to závažnější, že na rozdíl od některých jiných států EU nemají naši zemědělci vytvořený „polštář“, který by alespoň po přechodnou dobu jejich problémy řešil,“ vysvětluje Stanislav Polčák (TOP 09/STAN), jediný český zástupce ve výboru EP pro zemědělství.

„Dosavadní aktivita Evropské komise s ohledem na vážnost situace není dostačující. Komise nutně musí otevřít dveře novým možnostem podpory zemědělských producentů jak z národního, tak evropského rozpočtu. Pokud to neudělá sama, musí ji k tomu vyzvat ministři zemědělství na svých červnových zasedáních. Od českého ministra zemědělství a českého premiéra očekávám, že v tomto směru vyvinou náležitou aktivitu, aby byl maximálně ochráněn zájem českých zemědělců,“ doplňuje Polčák.

Evropská komise podnikla některé kroky na podporu trhu s mléčnými výrobky (otevření soukromého skladování pro máslo, sušené mléko a některé druhy sýrů, mimořádná cílená finanční kompenzace pro výrobce v odvětví živočišné výroby v celkové výši 420 mil. EUR, dřívější výplata záloh na přímé platby, navýšení množstevních stropů pro nákupy za pevnou cenu ve veřejné intervenci u másla a sušeného mléka, podpora vývozu mléka a mléčných výrobků mimo EU, mimořádná státní podpora ve výši 15 000 EUR na zemědělce a rok), tyto kroky ale nevedly ke zlepšení situace.

Na vině je navyšování produkce zejména v některých členských státech v souvislosti s ukončením režimu mléčných kvót v květnu 2015 (v lednu až březnu 2016 vzrostla produkce v EU meziročně o 6,4%, přičemž 68% tohoto objemu připadalo na tři členské státy - Německo, Irsko a Polsko), přetrvávající ruské embargo a ztráta důležitých trhů mimo EU.

V červnu se uskuteční jak zasedání Rady ministrů zemědělství, tak zasedání Evropské rady (summitu EU). 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama