RNDr. Pavel Poc

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,58. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31.05.2011 15:20:06

Ostravská univerzita chce špičkové jazykové centrum

Ostravská univerzita chce špičkové jazykové centrum

Filozofická fakulta Ostravské univerzity chce posílit výzkum odborné němčiny a angličtiny.

Již v příštím roce se škola chystá otevřít nové centrum, které soustředí vědeckovýzkumné kapacity hned dvou kateder školy. Projekt za 19 milionů korun, se v těchto dnech uchází o podporu ve formě finančních prostředků z Evropské unie.

"Centrum tak naváže na výsledky dosavadní badatelské činnosti obou pracovišť a zefektivní její další rozvoj jak v oblasti výzkumu jazykových jevů příznačných pro odborný jazyk, tak v oblasti užití odborného jazyka, v jednotlivých komunikačních oblastech," říká rektor Školy Jiří Močkoř s tím, že Katedry anglistiky a germanistiky jsou dvě dynamicky se rozvíjející pracoviště, která se dokázala v minulých letech velice rychle vědecky vyprofilovat a úspěšně vybudovat doktorské studium. Doktorské studium je na katedře germanistiky realizováno od roku 2005, na katedře anglistiky od roku 2006.

Cílovou skupinou nově vznikajícího centra mají být ale nejen doktorandi, ale také studenti magisterského studia. "A to proto, že výsledky projektu se promítají do jejich přípravy zejména v rámci oborů Angličtina nebo Němčina ve sféře podnikání a Angličtina či Němčina pro překladatelskou praxi," vysvětluje Močkoř. Škola proto do projektu už nyní zapojila významné zahraniční odborníky, kteří mají zkušenosti s řízením mezinárodních výzkumných týmů.

Podle europoslance Pavla Poce je velkým kladem, že Integrovaný plán rozvoje Statutárního měst Ostravy počítá mimo jiné i s podporou zdejšího školství a výzkumu.

"Měl jsem možnost katedru germanistiky FFOU navštívit. Vedoucí katedry profesorka Vaňková je člověk s inspirujícím nadšením. Jsou všichni opravdu dobří, a je to vidět i na kvalitě studentských prací," říká Poc s tím, že i proto pro příští rok katedře nabídl možnost stáží studentů ve své kanceláři v Bruselu.

Podle poslance Evropského parlamentu Poce je ale případný vznik nového centra jen pomyslnou kapkou v moři. "Do školství a vědy totiž dáváme celoevropsky hrozně málo peněz. Země OECD vynakládají na vzdělání v průměru přes šest procent HDP, zatímco v České republice to není ani pět procent," upozorňuje Poc souhrnné údaje o výdajích vyspělých zemí na školství v roce 2007 zveřejněné v závěru loňského roku.

V přepočtu na veřejné výdaje je tento rozdíl ještě patrnější. „Zatímco státy OECD vydávají na vzdělání více než 13 procent veřejných výdajů, a země EU něco přes dvanáct, u nás to není ani deset procent." Tomu ostatně odpovídá také fakt, kdy se Česká republika v posledních dvaceti letech umísťuje na stále nižších příčkách žebříčků úrovně vzdělávání.

"Teď nám v podstatě utíká mezi prsty šance využít dotace že strukturálních fondů. Kdyby šlo do Ostravy na podporu Univerzity 190 miliónů, tak bych se radoval víc. Ostrava a celý ten region by si zasloužil mnohem víc pozornosti i peněz," dodává poslanec Evropského parlamentu Poc.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama