MgA. Martin Stropnický

  • ANO 2011
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,21. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.09.2017 20:42:00

Propojení civilního a vojenského lékařství je velmi důležité

Propojení civilního a vojenského lékařství je velmi důležité

Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská nemocnice Praha před pěti lety získala statut fakultní nemocnice.

 Jak se to promítlo na jejím rozvoji, na konferenci „5 let vojenské fakultní nemocnice“ hodnotili ministr obrany Martin Stropnický, ředitel nemocnice Miroslav Zavoral, prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka, děkan 1. lékařské fakulty Aleksi Šedo a ředitel Agentury vojenského zdravotnictví brigádní generál Zoltán Bubeník.

„Je strašně důležité, aby tady existovalo propojení mezi civilním a vojenským lékařstvím. A já mohu říct, když jsem kdekoliv setkal s vojenským personálem v zahraničí, často ve velice složitých podmínkách, tak vždy odváděli špičkovou práci,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický a dodal: „Jako vedení ministerstva jsme kladli důraz na to, aby nemocnice dobře hospodařily. Kolem zdravotnictví obecně jsou různá podezření stran předražených nákupů a podobně a já můžu říct s klidným svědomím, že tři vojenské nemocnice v tomto postupují hospodárně a efektivně.“

ÚVN loni ambulantně ošetřilo přes milion pacientů a loni zde bylo hospitalizováno 26,5 tisíce osob. Pracují v ní dva tisíce zaměstnanců, z toho 393 lékařů. Na deseti fakultních klinikách zde působí 13 profesorů a 13 docentů.

Status fakulty prospěl výzkumu

„Tím, že jsme získali status univerzitní nemocnice, jsme dostali možnost rozvíjet i naši výzkumnou a pedagogickou část. Spolupráce je finančně náročná a to, že jsme fakultní nemocnicí, nám umožňuje výzkum financovat,“ hodnotí změnu ředitel nemocnice Miroslav Zavoral.

Nemocnice vybudovala nové vzdělávací centrum, Centrum simulační medicíny 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ÚVN a Výukové a tréninkové centrum pro ošetřovatelství. Má akreditováno 38 lékařských oborů a 36 nelékařských oborů. Díky tomu se zde každý rok může vzdělávat na dva tisíce studentů, nejvíce je zde mediků z 1. lékařské fakulty.

„Spolupráce s Ústřední vojenskou nemocnicí patří mezi tu nejšpičkovější. Není to jenom o číslech, ale také o spokojenosti mediků s výukou, která se tady učí. Navíc nám vojenská nemocnice dává prostor, abychom otevřeli volitelné předměty, které souvisí s armádou,“ uvedl děkan 1. lékařské fakulty Aleksi Šedo.

Od mediků po zahraniční operace

„Je pro nás důležité, že v tomto prostředí můžeme vychovávat nejen studenty fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové, ale probíhá zde i specializační příprava ve všech oborech, které vojenské zdravotnictví potřebuje, říká generál Zoltán Bubeník a dodává, že tyto zkušenosti armáda využívá při nasazení polních nemocnic v zahraničních operacích a vojenští lékaři jsou připraveni na ty nejtěžší formy zákroků z hlediska traumatologie. Od roku 2012 do zahraničních operací přitom vyjelo 27 lékařů či zdravotníků ÚVN Praha.

Ředitel nemocnice v této souvislosti doplnil, že kromě spolupráce s armádou se nemocnice zaměřuje také na péči o válečné veterány. Nabízí jim péči nejen v Domově Vlčí mák a Domově pro válečné veterány, ale také psychologickou podporu či preventivní program na podporu zdraví.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama