doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D.

  • ČSSD
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,41. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.09.2021 17:48:00

Jak je to s nákupem děl pro AČR?

Jak je to s nákupem děl pro AČR?

Rád bych vyjádřil znepokojení nad dlouhodobě problematickou komunikací, vedenou mezi francouzskou firmou Nexter Systems a Ministerstvem obrany při dodávkách pro Armádu České republiky.

 Zvláště pak nad postavením ministerstva v průběhu celé komunikace. Miliardová státní zakázka, týkající se dodání francouzských a izraelských děl pro AČR, je strategickým milníkem, avšak není jí přikládán takový důraz, jaký by si zasloužila.

Francouzský dodavatel, společnost Nexter Systems, si je této skutečnosti evidentně vědoma a využívá nedostatečné průbojnosti Ministerstva obrany ve svůj prospěch. Svoji převahu se snaží využívat hlavně formou kladení radiálních podmínek, které přímo znevýhodňují českou stranu. Ministerstvo obrany neuspělo s požadavkem podílu českých dodavatelů na ne méně jak 40 % objemu celé zakázky a Nexter Systems se snaží tento podíl ponížit na minimum. Zastavena aktuálně byla dodávka střeliva za bezmála 700 milionů korun, které měla vyrobit a dodat česká STV Group a státní podnik Explosia.

Nejen že jde o velmi citlivý zásah do integrity státu, ale i o zcela nelogický krok, který celý obchod zpomalí a výrazně prodraží. Již dlouhodobě je z více míst upozorňováno na nestrategické postavení českého státu, kdy ministerstvo vystupuje v jednáních defenzivně. Celý obchod pak působí tak, že Česká republika prosí své dodavatele o součinnost namísto toho, aby z pozice svrchovaného státu určila jasná pravidla obchodu a dohlížela na jejich plnění.

Neméně zarážející pak pro mě je fakt, že se nikdo nepozastavil nad nedávným dalším zvýšením částky o cca 30 procent. Šokující je, že nikdo z odpovědných orgánů se nad touto zásadní změnou nikterak nepozastavil. Celá situace by mohla mít elegantnější ale hlavně ekonomické řešení. Techničtěji dokonalejší děla se vyrábějí už nějakou dobu na Slovensku, ke kterému máme obchodně daleko, daleko blíže. Barterový obchod se Slovenskem by dával také větší smysl – využít by mohli například naše letadla, či vozidla, která se u nás vyrábí.

Zkrátka tisíckrát omílané téma podpory domácího trhu na poli obranného průmyslu v posledních dnech dostává na frak a zůstává pouze verbálním příslibem, než skutečností. Je naprosto klíčové, aby stát při uzavírání mezinárodních obchodů kladl důraz na podíl české produkce při zakázkách pro AČR a ze svých požadavků nepolevoval a nebyla tak narušena integrita státu, ani znevýhodněna pozice českých firem.

Antonín Staněk
místopředseda výboru pro obranu PSP ČR

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama