Bc. Roman Onderka, MBA

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,87. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

11.02.2021 11:33:46 - Hamr

volební zákon

Myslíte, že je dobré měnit tak důležitý zákon jako je ten o volbách, být projednáván půl roku před jejich konáním? Nemělo by se o tom diskutovat déle? Proč vlastně ÚS rozhodl teď, když jde o 3 roky starou stížnost? A nestačilo by, kdyby se tím politici začali zabývat až po volbách? Prý se kvůli tomu uvažuje i o zrušení krajů. To je pravda? A nemyslíte, že by stálo za úvahu snížit i počet zákonodárců? V přepočtu na obyvatele jich máme podle mě nadbytek.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

12.02.2021 19:48:50 - Bc. Roman Onderka, MBA

Dobrý den,

v tuto chvíli to není o mém názoru, ale o respektování rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil některá ustanovení volebního zákona. Sněmovna a Senát musí najít shodu na výpočtu volebního výsledku, aby se mohly konat volby do PSP ČR. Shoda je nutná, aby nedocházelo k disproporcím v započítávání jednotlivých hlasů v různých krajích ČR. 

Zjednodušeně řečeno, aby hlas voliče měl stejnou váhu ve velkých i malých krajích. Musí dojít ke shodě poslanců a senátorů, jelikož u tohoto zákona nemůže Poslanecká sněmovna přehlasovat Senát. Rozhodnutí Ústavního soudu považuji za správné, jen načasování vidím opravdu za nešťastné. O rušení krajů se neuvažuje. 

Pokud by mělo dojít na větší úpravu volebního zákona, byla by skutečně nutná delší doba na přípravu, diskuse a následné samotné projednání.


S pozdravem

Roman Onderka