Zpackaný tendr na dostavbu Dukovan
Zajímá mě, jestli pro nás bude mít ten zpackaný tendr nějaké finanční důsledky, které bysme jako obvykle zaplatili my z našich daní. Zarážející je, že se o tom všichni mluvíte jako o mega zakázce a projektu, ale podle všeho stát v přípravě selhal a tak je to skoro vždy, když má stát něco udělat. Jak je to možné? A ještě je možné, že Francouzi dostavbu zablokují úplně, protože i když se oficiálně tvrdí něco jiného, EU mají dost pod palcem a co jsem pochopil, tak chtějí dostavbě zabránit a když k tomu připočtu zelenou politiku EU, tak bych se nedivil, kdyby žádná dostavba neproběhla. Mimochodem, proč je pro nás vlastně ta dostavba tak důležitá? Co z ní budeme jako lidi mít, pokud vůbec něco?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
omlouvám se za opožděnou reakci – na portál PL nechodím pravidelně. Ale k věci. Od chvíle, kdy jste položil svůj dotaz, se situace zásadně posunula: vláda Petra Fialy podepsala smlouvu s korejskou společností KHNP na dostavbu Dukovan. A právě tady začíná problém, který dlouhodobě kritizujeme.
České firmy a český průmysl nemají v této strategické zakázce žádné silné garance, že se budou moci výrazně podílet. Formulace ve smlouvě jsou vágní a vše bude záviset na vůli dodavatele. Vláda v tomto ohledu selhala – měla být mnohem tvrdší, razantnější a důsledně hájit zájmy české ekonomiky. Místo toho upřednostnila marketingové PR, aby mohla před volbami říct, že tendr „dotáhla“. Bohužel za cenu toho, že o práci, zakázky i technologické know-how přijdou české firmy.
Máte pravdu v tom, že v případě tak obří investice (v řádu stovek miliard) je selhání státu dvojnásobně neomluvitelné. Vyjednat silnější pozici pro domácí průmysl by možné bylo, kdyby byla vůle a odvaha.
A proč je dostavba Dukovan tak důležitá? Protože jádro je – i přes rostoucí náklady – stále jednou z mála cest, jak si do budoucna udržet energetickou suverenitu a stabilní dodávky elektřiny. Na rozdíl od větrníků nebo solárních elektráren je jaderná energie nezávislá na počasí a klimatických výkyvech.
O to více je nepřijatelné, že vláda Petra Fialy promarnila šanci z Dukovan udělat opravdu národní projekt. Místo tvrdého vyjednávání o podmínkách a garancích pro české firmy si raději odškrtla politický úkol. Výsledek? Největší strategická zakázka v novodobé historii Česka bez jasných přínosů pro domácí ekonomiku. Takto se k budoucnosti přistupovat nemá.
Přeji Vám hezký den
Martin Kolovratník