Ing. Jan Hajda

Zemřel dne 27.2.2018
  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,49. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

24.07.2015 9:58:23 - Dita Pav.

sucho

Jurečka chce připravit koncepci boje se suchem. Co vy na to? Není to trochu pozdě? A co by podle vás měla taková koncepce obnášet? Zdražit vodu? Dost laciné řešení nemyslíte? Co třeba se více zamyslet, jak s pitnou vodou více šetřit? Proč je třeba nutné s ní i splachovat? Možná je dobře, že letošní sucha vám politikům otevřou oči, protože já si myslím, že pitná voda bude čím dál víc vzácná. Pavelková

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

27.07.2015 12:03:35 - Ing. Jan Hajda

Vážená paní Pavelková,

děkuji Vám za Váš dotaz.

Koncepce pokud se týká pitné vody, musí obsahovat opatření k jejím úsporám. Jeden z důvodů problému imigrace je nedostatek pitné vody. Domnívám se, že nedostatek pitné vody, nutnost šetření, povede k jejímu zdražení.

Česká republika, která je rozvodím řek, které odvádí vodu z území naší republiky, musí nutit vládu, k co nejvyššímu zadržování vody na území naší republiky. (tj. budování vodních nádrží).

K problematice koncepce boje se suchem jsem vydal odborné stanovisko, jeho znění přikládám. Věřím, že Vám odpoví na případné další otázky.

Stanovisko odborného mluvčího ČSSD pro zemědělství senátora Jana HAJDY k článku „Jurečka chystá pro vládu koncepci boje se suchem“ z deníku PRÁVO ze dne 22. 7. 2015

Dne 22. července 2015 byla v deníku PRÁVO uveřejněna informace, že Ministerstvo zemědělství ČR připravuje koncepci boje se suchem.

Je špatným vysvědčením pro řadu pracovníků Ministerstva zemědělství, že až nástupem ministra M. Jurečky je věnována pozornost problematice klimatických změn na hospodaření zemědělských podniků.

Na tuto problematiku ve spolupráci Agrární komorou ČR již upozorňuje Zemědělská komise ČSSD více než 9 let. Pracovníkům Ministerstva zemědělství ČR byly předloženy studie například Mendelovy univerzity v Brně, prof. Ing. Zdeňka Žaluda, Ph.D. a  prof. Ing. Mgr. Miroslava Trnky, Ph.D..

Jejich studie vychází z minimálně 15 let sledování klimatických změn, ve kterých upozorňují na nutnost řešení problému.

Ministerstvo zemědělství ČR a jejich pracovníci pod vedením pravicových ministrů odmítali akceptovat tyto vědecké studie. Zemědělské podniky na Jižní Moravě, Severních a Západních Čechách za toto období prokazatelně zaostávaly za ostatními výrobními oblastmi, oblastmi investic, ve výši odměn s dopadem na zaměstnanost jednotlivých vesnic. (Dle analýzy Zemědělského svazu ČR dosahují tyto okresy 30 % zisku ve vztahu k ostatním oblastem ČR.)

Přes pozitivní přístup ministra zemědělství M. Jurečky k této problematice, se nepodařilo prosadit zařazení zemědělských podniků mezi podniky s ohroženými výrobními podmínkami. K tomuto zařazení bránil odpor odpovědných pracovníků na MZE.

Slibovaný termín řešení těchto podniků a jejich hospodaření ve zhoršených podmínkách se tak bude řešit až k 1. 1. 2018.

Je zajímavé, že nikdo ze zodpovědných pracovníků Ministerstva zemědělství ČR se nepřijel podívat na porosty se srážkami od 55 – 60 mm od 1. 1. 2015.

Toto řešení si dovolím nazvat „řešením pět minut po dvanácté“.