Čmárající řidič Smetana půjde na svobodu. Prozatím

24. 5. 2012 12:30

Nejvyšší soud přerušil výkon trestu řidiči Romanu Smetanovi, jenž v Olomouci přikresloval politikům tykadla. Na rozhodnutí o stížnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) si tak Smetana počká na svobodě.

Čmárající řidič Smetana půjde na svobodu. Prozatím
Foto: repro YouTube.com
Popisek: Roman Smetana, za počmáraný plakát 100 dní vězení
reklama

"Nejvyšší soud (NS) v Brně při předběžném projednávání stížnosti pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ve prospěch Romana Smetany, rozhodl o přerušení výkonu trestu jmenovaného do doby, než o stížnosti pro porušení senát trestního kolegia rozhodne. Současně vydal příkaz k okamžitému propuštění Smetany na svobodu," píše ve stanovisku NS jeho mluvčí Petr Knötig.

"Díky tomu rozhodnutí senátu je tady šance, že stížnost pro porušení zákona bude úspěšná - řekněme ale, že zatím je to tak 50 na 50. No a protože je tady šance, že bude zrušeno rozhodnutí Okresního soudu v Olomouci ze dne 2. 9. 2010, proto se senát Nejvyššího soudu rozhodl, že není důvod pana Smetanu držet dále ve výkonu trestu a že si na definitvní závěr Nejvyššího soudu počká na svobodě. V takovém případě by se stal výkon trestu na podkladě tohoto rozhodnutí nepřípustným," dodal k rozhodnutí pro ParlamentníListy.cz Knötig s tím, že již odešel od soudu fax do věznice, aby byl Smetana neprodleně propuštěn.

Pospšíil: Stížnost nebyla jen populistickým gestem

„Ukázalo se, že stížnost pro porušení zákona ve věci Romana Smetany nebyla z mé strany jakýmsi populistickým gestem, ale zcela důvodným podáním, neboť tato kauza není jednoznačná a je nyní na soudu, aby posoudil meritum věci,“ uvedl pak pro ParlamentníListy.cz ministr Pospíšil.

O co ale v případu jde? Řidič olomouckého Dopravního podniku Roman Smetana v roce 2010 před sněmovními volbami protestoval proti politickým elitám tak, že pokreslil nejméně třicet reklam na autobusech, které si před volbami pronajaly politické strany. Šofér přikresloval na plakáty politikům z ODS, z ČSSD a z KDU-ČSL tykadla a dopisoval k nim i slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky. Proti tomu se však ozvala ODS a u soudu se domáhala toho, aby jí řidič zaplatil škodu 15 tisíc korun.

Soudkyně Markéta Langerová, které případ příslušel, nejprve vynesla rozsudek sto dní obecně prospěšných prací. Rozsudku se ale Smetana nechtěl podrobit.  Proto Langerová rozsudek změnila na sto dní vězení. Do vězení ovšem také nechtěl řidič nastoupit, sám se však vydal policii na jedné z nedávných demonstrací na Václavském náměstí.

To, že v kauze nejspíše bude podaná stížnost, řekl sám ministr Pospíšil na začátku května médiím. Chtěl tak vyhovět desítkám žádostí, například od Českého helsinského výboru, které prošetření případu požadovaly. Ministr se rozhodoval na základě názorů svých podřízených a zároveň analýzy, kterou vypracovala expertní komise ve složení soudce, akademik a státní zástupce. Resort spravedlnosti však tehdy jejic jména neuvedl.

Oba měli dát námitku pro podjatost

K případu se v minulosti vyjadřovali i politici. Například tvrdili, že se měla soudkyně ze soudního řízení vyloučit a to pro podjatost, neboť je manželkou exministra vnitra Ivana Langera. Připomeňme ale, že ani soudkyně a ani sám žalovaný Smetana námitku pro podjatost nevznesli.

„Naprosto mi vyhovuje, že je pod rozsudkem podepsaná právě manželka pohlavára ODS, který je jedním z významných symbolů tohoto kleptorežimu,“ řekl letos v únoru pro server iDNES.cz Smetana.

 „Ve mně případ opravdu nevyvolává žádné emoce, stavím se k němu jako profesionál, jako nestranný soudce,“ vysvětlila pak sama soudkyně Langerová to, proč se rozhodla nevyloučit se z případu a úvahu o podjatosti tak odmítla.

Někteří z politiků, kteří jsou ale zároveň i právníci, k případu kromě jiného v  minulosti ParlamentnímListům.cz řekli, že existuje i trestný čin maření přípravy a průběhu voleb a podle něj pak mohl být Smetana i odsouzen.

Bebarová – Rujbrová: Také jsem měla na stole maření přípravy a průběhu voleb

„Existuje zvláštní trestný čin maření přípravy a průběhu voleb. Do jaké míry lze ale pak pod tento trestný čin zahrnout i ono zmiňované poškození plakátů, když možná ani nejde o jednotlivý plakát, tak to je otázka," zmínila pro ParlamentníListy.cz letos v únoru poslankyně Zuzka Bebarová – Rujbrová (KSČM), která má za sebou kariéru soudkyně.

"Kdyby tady nešlo o nějakou akci jedince, ale o akci skupiny zaměřené proti volební kampani více stran, tak bych použití tohoto ustanovení nevylučovala," vysvětlila tehdy Bebarová – Rujbrová. Na straně druhé si však poslankyně myslí, že je tady na místě civilně právní žaloba, protože dnes se cena jednotlivého plakátu pohybuje v desetitisících. „Pokud tam došlo ke škodě, a je ta škoda nenapravitelná, a pokud to je v závěru kampaně, tak tam nepochybně nárok na náhradu je,“ zmínila komunistka a také překvapila, neboť i ona se prý jako soudkyně před lety setkala s případem, kdy šlo o maření přípravy a průběhu voleb.

„Myslím, že jsem byla jediná z politiků, kdo na závěr své soudcovské kariéry ještě před rokem 1989 soudil trestný čin maření přípravy a průběhu voleb. Já jsem to ale neodsoudila a postoupila jsem to jinému soudci, ale nechci hovořit do rozhodování nikomu dalšímu,“ podotkla.

Na to, že je Langerová manželkou exministra vnitra, pak poslankyně dodala: „Já nevím, jestli šlo o volební kampaň exministra vnitra a jeho kolegů. Tam by bylo asi na místě namítnout podjatost, stejně tak podjatost mohou namítnout účastníci toho řízení. To opravdu přísluší rozhodovat nadřízenému soudu a překvapuje mne spíš ani ne to, že to neudělala soudkyně - já za ní samozřejmě nemůžu říci, zda se cítila, nebo necítila být podjatá - ale zcela určitě bych očekávala, že to využijí procesní strany, pokud tu informaci mají a budou usilovat o jiného soudce."

Více případ rozebírat nechtěla, neboť poslancům prý nepřísluší korigovat činnost soudců jiným způsobem než tak, že vytvoří zákony ať už hmotně právní nebo procesně právní.

„Ani právní kvalifikace nejsou věci, které by měli komentovat politici. Soudy mají víc mechanismů na to, aby rozsudek, pokud nebyl v pořádku, napravily na základě odvolání soudy nadřízené. Ale určitě si nemyslím, že bychom měli ´soudit´ na stránkách novin, anebo na stranických sekretariátech,“ doplnila Bebarová – Rujbrová.

Tejc: Vyloučení pro podjatost může být i ochrana soudce

Předseda poslaneckého klubu ČSSD a vystudovaný právník Jeroným Tejc pak v zásadě problém Smetany a soudkyně Langerové viděl v únoru podobně jako komunistka. I on by prý pochopil jako logický krok, kdyby se Langerová z případu vyloučila pro podjatost sama.

„Ta přeměna trestu z veřejně prospěšných prací na vězení, tak to je automatický sled, pokud se dotyčný nechtěl prvnímu trestu podrobit. Tam je malý prostor pro to, aby soud rozhodoval jinak. Ale ta chyba se stala hned na začátku, když se soudkyně sama nevyloučila, protože střet zájmu nebo podjatost tady může být a minimálně by to byla ochrana onoho soudce, když podjatost sám sdělí a vyloučí se z toho řízení. Já jednání soudkyně tak nepovažuji za správné a myslím, že to měla nechat na jiných, ale to je na ministrovi spravedlnosti, případně na předsedovi daného soudu, aby posoudil konkrétní možné porušení,“ řekl tehdy pro ParlamentníListy.cz Tejc.

„Já však neznám tento případ blíže, ale myslím, že to je spíše na přestupek, než na trestný čin, a pokud to tak bylo, tak to mělo být zastaveno podmíněným zastavením, ale to je také věc státního zástupce,“ dodal sociálně demokratický poslanec.

Jandák: Soudkyně neměla ten případ brát

Další ze sociálních demokratů, Vítězslav Jandák, pak celou věc rozebral ještě z jiné stránky.

„Jestli si ten pan řidič myslí, že nějakým počmáráním plakátů udělá světovou revoluci, tak neudělá. Pouze nakrkne určité skupiny lidí napříč politickým spektrem. S tím ale každý politik musí počítat, že mu namalují minimálně knírek. Tady bych se proto nerozčiloval. Ale protože to je věc v dnešní politické době velmi citlivá, tak si měla paní soudkyně říci: ´Prokristapána, já vím, že to dostanu přidělené, ale do toho já nepůjdu, protože by to bylo zneužito proti mně, mému manželovi a mé rodině´. Proto považuji za chybu paní soudkyně, že ten případ vůbec brala, neboť by to mohlo být vysvětlováno – ať již učiní jakýkoliv rozsudek – jako střet zájmů,“ sdělil Jandák ParlamentnímListům.cz.

On sám by se ale údajně kvůli takové "blbosti" rozhodně nesoudil. „Já už jsem měl kníry, kudrlinky, dokonce i ošklivý rohy. No a co? Budu se kvůli tomu soudit? Nebudu! Vlezl jsem do politiky, tak musím držet ústa a krok, to se nedá svítit,“ vysvětlil pak také tehdy svůj postoj.

Facebook: Fanclub i První český politický vězeň...

K případu Smetany se v nedávné minulosti vyjadřovali jak jeho přívrženci, tak i odpůrci. Například na Facebooku koncem února vznikl Fanclub Romana Smetany a pak také webová stránka „První český politický vězeň Roman Smetana“. Tam lidé tehdy psali, co si o celém případu myslí. Kromě názorů na web také umisťovali videa a fotky s tykadly.

Na jiných stránkách Facebooku pak tehdy vznikl protiklad: určitá skupina občanů se zde semkla za účelem vynucení si tvrdšího trestu pro řidiče. Ta pro změnu vytvořila na Facebooku vlastní stránku a petici nazvanou "Trest smrti pro Romana Smetanu".

„Nesouhlasíme s mírným potrestáním Romana Smetany, který dopisoval slogany na předvolební plakáty a politikům přikresloval tykadla, a tím ohrozil demokratickou a svobodnou soutěž politických stran!“ psali zde horlivě přívrženci tvrdšího odsouzení

„Pro všechny, kdo schvalují jeho trestný čin, žádáme rovněž tvrdé tresty odnětí svobody na dobu neurčitou - do doby, dokud veřejně neodvolají schvalování tohoto trestného činu, přinejmenším však na dobu 15-ti let bez možnosti předčasného prominutí zbytku trestu,“ pokračovali pak v petici nekonkrétní lidé.

Soudkyně Langerová  podle nich měla být dokonce za svou statečnost jmenována do Ústavního soudu.

Tykadla měl v klipu přimalována i Rath

Ani písničkáři nezůstali stranou. Tak například folková skupina Žamboši byla případem Smetany inspirována až do té míry, že vytvořila písňový klip, který zesměšňoval nikoliv Smetanu, ale jednotlivé politiky. Ti v klipu skupiny totiž mají na hlavách přimalována také tykadélka. Text pak k tomu vysvětluje: „Díky fixu v Olomouci začali se rojit brouci, vylézají z plakátů… Republiky dojení, způsobilo rojení, a kam nám prachy mizí, ví jen ti kluci hmyzí…“

V klipu se s tykadly objevují například exministr vnitra Ivan Langer (ODS), již zmiňovaný socialista Vítězslav Jandák, prezident Václav Klaus – ten je v klipu vyveden jako včelička, anebo ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Tvůrci nezapomněli ani na tehdejšího sociálně demokratického poslance a exhejtmana Davida Ratha. Ten v klipu vypadá jako Ferda mravenec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM v Hradci Králové prošetřuje majetek nedostatečně identifikovaných vlastníků

22:01 ÚZSVM v Hradci Králové prošetřuje majetek nedostatečně identifikovaných vlastníků

V rámci šetření vlastnického práva k majetku, zapsanému v katastru nemovitostí na nedostatečně ident…