V podzimních měsících se počet vlkem napadených hospodářských zvířat zvyšuje. Poslední případ se odehrál v noci večer 16.10.v blízkosti obce Bohdašín v CHKO Broumovsko. Právě proto, aby měli chovatelé možnost průběžných konzultací, jsou někteří pracovníci AOPK ČR o víkendech k dispozici na pohotovostních linkách – a právě proto se chovatel bez problémů dovolal o páteční půlnoci. Bylo znát, že má obavy. Hlídač bohužel vlky nepřistihl při útoku, ale až v situaci, kdy žrali kořist – další postup je složitý, protože vlci pak mají tendenci se na místo vracet. Pomocí světlic se podařilo odehnat smečku od stržených zvířat na vzdálenost cca 250 m. Tam vlci vyčkávali, až se budou moc ke kořisti vrátit. Chovatel je během opravy rozbitého oplocení sledoval pomocí termovize. Situace byla vypjatá a ne zcela přehledná. Zvažovalo se přehnání ovcí na zbytek noci do jiné ohrady, ale byly rozplašené. Chovatel opravil oplocení, a dál pokračoval v plašení pomocí světlic. To vlky od návratu odradilo. Samozřejmě, že každý případ se následně vyhodnocuje, bude tak tomu i v tomto případě.
Protože pro naši přírodu jsou důležitá hospodářská zvířata, která ji pomáhají udržovat, tak vlci, stát chovatelům škody, které vlci na hospodářských zvířatech způsobili, proplácí. Zároveň poskytuje dotace na zabezpečení stád [1]. Postup pro hlášení škody je popsán zde.
AOPK ČR připravila standard na ochranu hospodářských zvířat, který obsahuje ověřená doporučení, jak stáda chránit. Mezi hlavní doporučující zabezpečení pasených zvířat před útoky vlka patří elektrické mobilní ohradníky ideálně v kombinaci s pasteveckými psy a změna organizace pastvy (častější přehánění, zahánění na noc, menší stáda). Nejedná se o 2-3 metrové ploty v krajině, takové opatření není nikde uváděno ani podporováno. Více zde.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva