Armáda ČR: Vojenští zdravotníci převzali nové armádní sanitky

25.8.2020 6:47 odp.

Zástupci Agentury vojenského zdravotnictví a Centra zabezpečení materiálem technických služeb Štěpánov převzali minulý týden první čtyři vozidla LZTOP (Lehký zdravotnický terénní odsunový prostředek). Zbývajících patnáct kusů armáda převezme do konce roku.

Armáda ČR: Vojenští zdravotníci převzali nové armádní sanitky
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Jako první je začne využívat 6. Zdravotnický prapor Agentury vojenského zdravotnictví, ostatní budou směřovat k praporním obvazištím ostatních prvků armády. LZTOP je vybaveno zdravotnickou nástavbou na podvozku v armádě využívaných vozidel Iveco. Přepravovat může dva ležící pacienty a jednoho sedícího zdravotníka, nebo jednoho ležícího a minimálně dva sedící pacienty a jednoho sedícího zdravotníka.

Bez doplňování zásob spotřebního zdravotnického materiálu, vody a pohonných hmot dokáže fungovat v dosahu 500 kilometrů a maximálním čase 16 hodin. Konstrukce a vybavení zajišťuje snadné nakládání a vykládání raněných, jejich výstroje a výzbroje, stejně tak je jednoduchý i nástup a výstup sedících pacientů i zdravotníků. „Nástavba zároveň umožňuje provádění lékařských výkonů nutných k záchraně raněných nebo nemocných, tedy výkony nechirurgického charakteru a základní resuscitaci,“ potvrdil ředitel Sekce vojenského zdravotnictví brigádní generál Zoltán Bubeník.

Vybavení vozidel zvýší úroveň poskytované urgentní péče

Čtveřici nových vozů si do Centra zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem přijel prohlédnout kromě generála Bubeníka také plukovník Ladislav Šlechta, ředitel Agentury vojenského zdravotnictví, která se na nákupu velkou měrou podílela a která tyto vozy obdrží jako první. „Jejich vybavení výrazně zvýší úroveň poskytované urgentní péče během transportu pacienta, a to nejen při jejich eventuálním nasazení v zahraničních operacích, ale hlavně během mírového života a výcviku jednotek na území České republiky,“ zdůraznil výhody nového vozidla během své návštěvy generál Bubeník.

Oproti v misích využívanému LOV Iveco Zdrav není tento vůz vybaven balistickou ochranou, a proto je určen zejména k zajištění odsunového systému zdravotnického zabezpečení Armády ČR v polních i mírových podmínkách ve středně těžkém terénu a na silnicích.

„Agentura vojenského zdravotnictví musí být schopna plně reflektovat požadavky zdravotnického zabezpečení všech složek Armády ČR. Modernizace zdravotnického vozidla je z mého pohledu nesmírně důležitá k udržení schopností center zdravotnických služeb, praporních obvazišť a polních nemocnic v oblastech poskytování primární péče, první pomoci a schopnosti přepravy pacientů do léčebných zařízení,“ potvrdil plukovník Šlechta.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Opravy na hrázi vodní nádrže Jiviny zajistí její delší životnost

22:45 Lesy Praha: Opravy na hrázi vodní nádrže Jiviny zajistí její delší životnost

Aby ještě dlouho chránila Ruzyni před povodněmi a zároveň poskytovala Pražanům prostor pro rekreaci,…