Celní správa: Miliony hraček prošly mezinárodní kontrolou, třetina nebyla propuštěna do oběhu

01.10.2018 8:16 | Zprávy

Generální ředitelství cel může až v těchto dnech uvolnit výsledky společné kontrolní akce národních celních správ a orgánů dozoru nad trhem zemí V4, tj. České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Akce se uskutečnila od loňského 1. září do 31. října a byla zaměřena na obecnou bezpečnost výrobků, konkrétně na hračky vyrobené z měkčeného plastu. Ty představují zvýšené riziko možného nadlimitního obsahu vybraných ftalátů.

Celní správa:  Miliony hraček prošly mezinárodní kontrolou, třetina nebyla propuštěna do oběhu
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo

V předmětných zemích bylo zkontrolováno celkem 438 zásilek, tj. 2 256 624 kusů hraček. Z toho bylo celkem 104 vzorků testováno na obsah ftalátů, přičemž 37 vzorků bylo analyzováno v České republice, deset v Maďarsku, 55 v Polsku a dva na Slovensku. Navíc byly hračky kontrolovány i z hlediska splnění harmonizovaných požadavků, jako je označení CE a prezence prohlášení o shodě. Ze všech testovaných vzorků byl u 35 % zjištěn vyšší obsah ftalátů, než je povolené množství podle nařízení REACH. Ve většině případů byl obsah ftalátů vysoký a pohyboval se v rozmezí 7,6 % až 42 %. Vyšší obsah ftalátů byl nalezen u panenek (v 75 % – zejména v měkkých hlavičkách), u 19 % dětských lékařských sad a v 6 % u ostatních hraček, jako jsou např. karnevalové masky.

Celkem 722 598 kusů hraček nebylo propuštěno do volného oběhu. Zároveň bylo vloženo 21 oznámení do systému RAPEX (tj. systém pro rychlou výměnu informací Evropské unie (Rapid Alert System for Non-Food Products - RAPEX) v situacích vážného a bezprostředního rizika pro bezpečnost a ochranu zdraví spotřebitelů plynoucího z výrobků, které nejsou upraveny potravinovým a krmivovým právem Evropské unie). Zajímavé je, že 92 % hraček, u kterých byla zjištěna vyšší hodnota ftalátů, byly značeny CE.

V ČR byly provedeny kontroly i u 84 zásilek a v 37 případech byly odebrány vzorky k laboratorním analýzám. Vyšší hodnota ftalátů byla zjištěna u pěti případů. Tyto nebezpečné hračky nebyly propuštěny na domácí trh a byly zničeny rozdrcením a spálením ve spalovně. Jednalo se ve všech případech o hračky dovezené z Číny a konkrétně o 1 120 ks panenek a 216 ks policejních sad. V České republice tak byla překročena povolená hodnota ftalátů ve 13 %.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Věříte Zelenskymu?

Je nebo není podle vás pravda, že některé české firmy dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní? Mě na tom zaráží, že pro svá tvrzení nepředložil žádný důkaz a jestli má pravdu, jak to, že on to ví a politici této země ne? A taky, jestli je to pravda, co bude dál? Hrozí něco daným firmám? Ještě by mě za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Naděje pro ženy, kterým ministerstvo nevyhovělo v žádosti o odškodnění za protiprávní sterilizaci

7:06 Ombudsman: Naděje pro ženy, kterým ministerstvo nevyhovělo v žádosti o odškodnění za protiprávní sterilizaci

Prezident Petr Pavel svým podpisem stvrdil prodloužení lhůty pro podávání žádostí o odškodnění za pr…