V předmětných zemích bylo zkontrolováno celkem 438 zásilek, tj. 2 256 624 kusů hraček. Z toho bylo celkem 104 vzorků testováno na obsah ftalátů, přičemž 37 vzorků bylo analyzováno v České republice, deset v Maďarsku, 55 v Polsku a dva na Slovensku. Navíc byly hračky kontrolovány i z hlediska splnění harmonizovaných požadavků, jako je označení CE a prezence prohlášení o shodě. Ze všech testovaných vzorků byl u 35 % zjištěn vyšší obsah ftalátů, než je povolené množství podle nařízení REACH. Ve většině případů byl obsah ftalátů vysoký a pohyboval se v rozmezí 7,6 % až 42 %. Vyšší obsah ftalátů byl nalezen u panenek (v 75 % – zejména v měkkých hlavičkách), u 19 % dětských lékařských sad a v 6 % u ostatních hraček, jako jsou např. karnevalové masky.
Celkem 722 598 kusů hraček nebylo propuštěno do volného oběhu. Zároveň bylo vloženo 21 oznámení do systému RAPEX (tj. systém pro rychlou výměnu informací Evropské unie (Rapid Alert System for Non-Food Products - RAPEX) v situacích vážného a bezprostředního rizika pro bezpečnost a ochranu zdraví spotřebitelů plynoucího z výrobků, které nejsou upraveny potravinovým a krmivovým právem Evropské unie). Zajímavé je, že 92 % hraček, u kterých byla zjištěna vyšší hodnota ftalátů, byly značeny CE.
V ČR byly provedeny kontroly i u 84 zásilek a v 37 případech byly odebrány vzorky k laboratorním analýzám. Vyšší hodnota ftalátů byla zjištěna u pěti případů. Tyto nebezpečné hračky nebyly propuštěny na domácí trh a byly zničeny rozdrcením a spálením ve spalovně. Jednalo se ve všech případech o hračky dovezené z Číny a konkrétně o 1 120 ks panenek a 216 ks policejních sad. V České republice tak byla překročena povolená hodnota ftalátů ve 13 %.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva