NPÚ: Zámek v Litomyšli má nového kastelána a chystají se zde velké změny

16.10.2020 7:36

Byť je nyní zámek v Litomyšli pro veřejnost uzavřen, za jeho zdmi se dějí velké změny – nastoupil zde nový kastelán a chystá kompletní obměnu stávajících prohlídkových okruhů.

NPÚ: Zámek v Litomyšli má nového kastelána a chystají se zde velké změny
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

K 1. říjnu byl novým kastelánem litomyšlského zámku jmenován Mgr. Petr Weiss, dlouholetý pracovník Národního památkového ústavu. Vystudoval muzeologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a je absolventem rekvalifikačního studia památkové péče. V oblasti správy státních hradů a zámků působí od roku 1997, kdy začínal jako sezónní průvodce zámku Veltrusy. U Národního památkového ústavu (NPÚ) či jeho předchůdců je trvale zaměstnán od roku 1998. Působil také na dalších památkách (Hořovice, Sychrov) a v územních pracovištích NPÚ, kde postupně vystřídal pozice průvodce, správce depozitáře, vedoucího návštěvnického provozu, náměstka ředitele pro správu památkových objektů či vedoucího odboru správy a prezentace kulturního majetku. V roce 2013 byl jmenován kastelánem státního zámku Zákupy, kde spolu se svým týmem vybudoval nové zázemí pro návštěvníky, zreinstaloval a rozšířil prohlídkové okruhy a podařilo se mu návštěvnost tohoto císařského zámku zvednout o více jak sto procent. Profesně se zabývá také historií poválečného zpřístupňování hradů a zámků, jejich prezentací a mobiliárními fondy. Od roku 2009 se podílel jako spoluřešitel na výzkumných úkolech, jejichž výsledkem byly nové prohlídkové trasy dalších památkových objektů.

I na Litomyšli své působení začíná reinstalací dvou stávajících okruhů: „ Rád bych veřejnosti představil litomyšlský zámek formou příběhů, vtisknul prohlídkovým okruhům autentičnost daného období a představil Litomyšl jako skutečně mimořádné sídlo. Mé představy mohou být realizovány i díky mé předchůdkyni Mgr. Zdeňce Kalové, která zámek vedla osm let a za jejíhož působení se zrestaurovalo velké množství mobiliáře, kolegyně se také zaměřovala na opravu interiérů, takže mi místnosti celkově připravila. I proto můžeme v době, kdy je zámek uzavřen, pracovat na reinstalaci jako takové, ale již nemusím zajišťovat výmalby interiérů, opravy podlah apod. Své předchůdkyni děkuji za tuto přípravu a péči a věřím, že až se na nás přijede podívat ze zámku v Rájci nad Svitavou, kam přešla, bude spokojená“, vysvětluje své plány Petr Weiss. Návštěvníky budou od sezony 2021 čekat prohlídkové okruhy „Zámek za Valdštejnů“, který představí historii zámku od vystavění Pernštejny roku 1567 až po Valdštejny-Vartenberky a prohlídka bude zakončena zámeckým divadlem a okruh „Zámek za Thurn-Taxisů“, který představí zámek jako příležitostné sídlo knížecí rodiny Thurn-Taxisů a také jako místo návštěvy rakouského císaře Františka Josefa I. Okruh bude zakončen prohlídkou zámecké kaple.

Momentky z tvorby nových okruhů, ale i další informace ze zámku mohou návštěvníci sledovat na stávajícím webu objektu a také na nově pojatých sociálních sítích zámku: Instagram, Facebook

„Zámek Litomyšl čekají v budoucnu velké obnovy“, komentuje změnu ve vedení zámku Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově, pod jehož správu zámek spadá. „Kolegyně Zdeňka Kalová zde odvedla velký kus práce, podařilo se připravit, kromě dalších investičních akcí, také velké projekty k obnově, a to pod názvem Litomyšl – Božský zámek a také projekt k obnově Panského dvora. Předpokládáme, že po obdržení rozhodnutí o poskytnutí dotace, vypíšeme na počátku roku 2021 veřejnou zakázku na generálního dodavatele celkové rehabilitace zámku i Panského domu. Na realizaci již bude dohlížet nový kastelán, jehož předchozí působení na Zákupech, kde byly také velké akce obnovy, je tím nejlepším doporučením“, uzavírá organizační změnu ředitel Kadlec.

Zámek v Litomyšli je vzácnou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Byl postaven v 60.–80. letech 16. století Vratislavem Nádherným z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmansdorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Unikátem je dochované zámecké rodinné divadlo z roku 1797. V roce 1999 byl zámek zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak určitě! Nová kampaň na obrazovkách České televize propaguje pozitivní hodnoty ve sportu

7:23 Tak určitě! Nová kampaň na obrazovkách České televize propaguje pozitivní hodnoty ve sportu

Fair play, boj proti předsudkům, všestrannost a nutnost spolupráce rodičů a trenérů. To jsou témata …