Drahé Pandury měly plavat. Neplavou

04.09.2010 8:44

Pandury pro českou armádu byly příliš drahé prý proto, že měly schopnost plavat. Poté, co byly opancéřované, ji ale ztratily

Drahé Pandury měly plavat. Neplavou

Českými médii i politickou scénou otřásala aféra kolem podivného nákupu obrněných transportérů Pandur již před několika měsíci. Nyní ji ale Mladá fronta Dnes, která přišla s novými zjištěními, oživila.

Umění plovat 

Obrněné transportéry Pandur přišly českou armádu na 134 milionů za kus, byly tak třikrát dražší než například ty, které byly určené pro portugalské vojsko. Když armádní špičky vysokou cenu vysvětlovaly, argumentovaly i tím, že "české" pandury umějí plavat.

Armáda však čtyři pandury nechala opancéřovat - tato operace stála 80 milionů a z pandurů udělala "neplavce".


A právě ztráta schopnosti plavat byla jedním z témat, o nichž dle deníku na schůzkách se zástupcem firmy Patria Stanislavem Marešem  hovořil odvolaný náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva.

Fungují dobře...

"Jak fungují pandury?" ptal se prý mezi řečí Mareš. "Dobře. Teď jsme jich pět postupně převzali, čtyři starý rakouský jsme trochu přestříkali, dali jsme jim další pancéřování a pojedou tak za dva měsíce do Afghánistánu," odvětil údajně Kopřiva.


Z dalších jeho slov však jasně vyplývají vážná podezření o lobbingu při nákupu pandurů. "Samozřejmě, kdyby to nemuselo plavat, tak ta soutěž vypadá úplně jinak. Kdyby se rozhodli pro neplovoucí, byla by větší soutěž a dotáhly by se menší ceny," vysvětloval v rozhovoru.

Podle Mareše přitom požadavek na plavbyschopnost obrněnců vzešel ze strany generálního štábu armády. Zda se tak aféra kolem obrněných transportérů bude vyšetřovat i v rámci tohoto rozměru kauzy, zatím ale není jasné.

Více čtěte:

Kauza pandur bude mít dohru. Bude ji vyšetřovat policie 

Foto: vop025.cz 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…