Exministr Dlouhý o své komunistické minulosti: Faustovská nabídka

23.06.2012 7:43

Nejnovějším účastníkem prezidentských voleb je ekonom Vladimír Dlouhý. Ministr průmyslu v Klausových vládách a později úspěšný bankéř se patnáct let po odchodu z vlády považuje za nepolitického kandidáta.

Exministr Dlouhý o své komunistické minulosti: Faustovská nabídka
Foto: archiv
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR

Dlouhý podle rozhovoru v Lidových novinách nechce být kandidátem žádné politické strany. „Nevidím se jako stranický kandidát. Budu usilovat o padesát tisíc podpisů,“ ujišťuje. Činí tak prý proto, že je už patnáct let mino politický život a proto  za svou hlavní přednost považuje nepolitičnost. „Doufám, že mi ta určitá nepolitičnost a nadstranickost dala objektivnější pohled,“ věří. Na druhou stranu však tvrdí, že jeho druhou předností jsou zkušenosti v politice.

„V roce 1992 na mě na Staroměsteském náměstí pískalo padesát tisíc horníků a půl hodiny jsme se překřikovali,“ vzpomíná na své politické zkušenosti a přiznává, že takovou politiku má rád. Proto oceňuje i ministra financí Kalouska.

Česká republika by podle něj měla být zemí sebevědomější, kde lidé mají důvěru ve vlastní budoucnost. „To se musí dostat do genů, do myšlení, do chování,“ vysvětluje.

Členství v KSČ? Takových nás bylo

Dlouhý byl v letech 1976- 1989 členem KSČ a na rozdíl od dalšího prezidentského uchazeče Jana Fischera se za to nehodlá omlouvat. „Myslím, že můj osud je docela obrazem života většiny lidí v této zemi,“ myslí si. Na studiích prý dostal „faustovskou nabídku“, že by mohl jet studovat do ciziny, pokud vstoupí do KSČ. „Ani rodina, ani společenské klima mi prostě nenastavily hodnoty, které by mě vedly k pocitu, že dělám něco neetického,“ tvrdí Dlouhý.

Když v roce 1997 odešle z vlády, začal pracovat pro banku Goldman Sachs, která se stala synonymem současné finanční krize. Dlouhý jí však hájí. „Mě fascinuje pokrytectví politiků, kteří se v době ekonomického růstu do přízně finančních institucí až nevkusně lísali. A když krize udeřila, často titíž politici rychle otočili a stali se největšími bojovníky proti neřádu ve finančním prostoru,“ připomíná nejnovější zájemce o Pražský hrad.

Podporu jeho kandidatuře již vyjádřil například režisér Jan Hřebejk, chirurg Pavel Pafko, nebo psychiatr Cyril Höschl, o jehož nominaci do prezidentských voleb se rovněž spekulovalo.



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…