HZS ČR: Letecké hašení bude v budoucnu zajišťovat šest nových vrtulníků

05.05.2024 7:44 | Tisková zpráva

Jedním z výsledků jednání Vlády České republiky v úterý 30. dubna 2024 bylo schválení rámcového programu 114 43 „Pořízení vrtulníků pro letecké hašení a plnění úkolů v oblasti IZS“. Tento program počítá s pořízením 6 vrtulníků primárně určených k leteckému hašení požárů a pro záchranné práce, z nichž tři by měla zafinancovat Evropská unie v rámci systému RescEU.

HZS ČR: Letecké hašení bude v budoucnu zajišťovat šest nových vrtulníků
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

Ministerstvo vnitra ČR od Evropské unie obdrželo finance na jeden vrtulník a o finanční prostředky na další dva zažádalo. Tři zbývající vrtulníky, které by měla využívat i Policie České republiky, budou financovány z národních zdrojů a v současnosti probíhají jednání o zahrnutí těchto nákladů do výdajů na obranu. 

„Na požáru v Českém Švýcarsku se jednoznačně ukázalo, jak potřebné a o kolik efektivnější jsou v rámci zajištění leteckého hašení vrtulníky s možností použití velkého objemu hasební vody, nejméně 3000 litrů a více. Pořízení těch šesti nových vrtulníků rozhodně zvýší bezpečnost občanů v Česku,“ řekl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR, genpor. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA.

V tuto chvíli má Hasičský záchranný sbor ČR k dispozici vždy minimálně dva vrtulníky Bell 412 Policie ČR s bambivaky o objemu 900 litrů. Služba je zabezpečena ze dvou základen, v Praze a Brně. Pro letošní rizikovou sezónu bude letecké hašení opět zajištěno také dvěma dalšími vrtulníky s bambivaky o objemu 3000 litrů. Na zajištění této služby Ministerstvo vnitra ČR již vypsalo zakázku. Nově bude tato technika k dispozici na tři měsíce místo dvou, tedy od půlky června do poloviny září. Celkem 75 % nákladů pokryje Evropská unie.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Na soutěži „Slezská Harta 2024“ poměřovalo své síly dvacet týmů

22:04 HZS ČR: Na soutěži „Slezská Harta 2024“ poměřovalo své síly dvacet týmů

Vodní nádrž Slezská Harta hostila, ve středu 12.6.2024, letos již XXIV. ročník soutěže ve vodním zác…