Já tušil, že to jsou s*ačky... Jak to bylo s otráveným alkoholem

01.10.2012 10:14 | Zprávy

Týdeník Respekt se snažil zmapovat obchod s jedovatým alkoholem. Přitom zjišťoval, jak se policie dostávala na kobylku dodavatelům a pak také samotným výrobcům pančované kořalky. Na stopu je přivedli zvláště menší obchodníci. Od nich ale prý kriminalisté nejčastěji slýchávali: „Tušil jsem, že jsou v tom nějaké sračky, ani mě ale nenapadlo, že je to tak nebezpečné“.

Já tušil, že to jsou s*ačky... Jak to bylo s otráveným alkoholem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Z regálů prodejen musel nařízením vlády zmizet veškerý alkohol s 20 procenty alkoholu a výše

Na otravu metylalkoholem v Česku zemřelo již 26 lidí. Prohibice nárůst úmrtí poněkud pozastavila, ale aby byl prodej jedovatého moku  zaražen úplně, museli kriminalisté rozplést složitou síť obchodníků, dodavatelů a výrobců tohoto koktejlu. Kriminalisté se třeba vydali do garáží ve Zlíně a to na sídliště Jižní Svahy.

„Omšelá budova skrývala nejen parkující auta, ale také pět stovek lahví a barely s podezřelou tekutinou. Expertízy potvrdily, že je to smrtící směs alkoholu a metylalkoholu. Sedmatřicetiletý muž do něj v garáži přidával vodu a příchuti, v krabicích měl připravené tisíce etiket typu Lašský tuzemák, Albánská borovička, Meruňka nebo Extra jemná vodka Lunar,“ napsal k případu Respekt.

Jak týdeník ale zjistil, prodej nelegálního alkoholu a šizení na spotřební dani – zhruba padesát korun na půllitrové láhvi kořalky - „míchači" vcelku vynášelo. Měsíčně si údajně přišel na nějakých 150 až 200 tisíc korun. Když k tomu připočteme fakt, že ředitel policie ve Zlínském kraji Bedřich Koutný podotknul, že v této garáži se nelegální alkohol míchal ve velkém, pak to dohromady dá poměrně slušnou sumu.

Koutný ale uvedl, že míchač zřejmě nevěděl, že tentokrát má co dělat s roztokem, který je smrtelně nebezpečný. Proto mu za ohrožování zdraví závadnými potravinami a neoprávněné podnikání hrozí jen osm let vězení.

„Zoufali jsme si, když vyslýchaní nechtěli říci, odkud líh s metanolem mají,“ prozradil Respektu šéf zlínského vyšetřovacího týmu Martin Baláš. Podle něj ale nakonec většina promluvila. Mimo jiné i proto, aby mohli říci, že sice jeli v nelegálním obchodu s alkoholem, ovšem nevěděli nic o tom, že prodávali jed.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha v pilotním programu letos rozdělí na podporu herního vývoje dva miliony korun

16:26 MHMP: Praha v pilotním programu letos rozdělí na podporu herního vývoje dva miliony korun

Pražští radní v pondělí schválili vyhlášení pilotního dotačního programu pro oblast herního vývoje p…