Největším tahákem poslední doby je benzín a nafta, které jsou u sousedů v průměru o tři až pět korun levnější než u nás. Dále lákají levnější mléčné výrobky a také řada potravin, která se pohybuje v podobných cenových relacích jako u nás, ale v podstatně vyšší kvalitě. Na pováženou je, že dříve jezdili občané ČR nakupovat levnější zboží do Polska, zatímco Němci a Rakušané vyráželi na šetrné nákupy do Česka. Teď je tomu naopak.
Prazdroj v Bavorsku levnější než v Plzni
„Lidé skutečně jezdí nakupovat do zahraničí a řekl bych, že dost masově. Je dost paradoxní, že lahvový Prazdroj stojí v Bavorsku méně než v Plzni. Lidé, kteří bydlí v blízkosti hranic, již dnes jezdí do Německa pro základní potraviny a to kvůli ceně i kvalitě. Ti dál od hranice do Německa zajíždějí na nákup značkového sportovního oblečení a podobných věcí," říká pro ParlamentníListy.cz hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD).
„Další problém, který nastal, je zásadní úbytek klientů benzínových pump. Dříve k nám jezdili z Německa nakupovat, teď je trend opačný. Po zvýšení DPH lze předpokládat, že trend nákupů, především potravin ještě zesílí a to nejen směrem do Německa, ale i k ostatním sousedům," dodal Chovanec.
- TÉMA: DPH
Pro svačinu přes hranice

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Urban