Brusel schválil obsah tvrdších sankcí proti Rusku. Ovlivní vývoz zbraní i přístup na finanční trhy

29.07.2014 20:25 | Zprávy

Diplomaté států Evropské unie dosáhli v Bruselu předběžné dohody o hospodářských sankcích proti Rusku v souvislosti s jeho postupem v ukrajinské krizi. Oznámila to v úterý agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje. Omezení se mají týkat přístupu na finanční trhy, obchodu se zbraněmi a dodávek vyspělých technologií pro ropný průmysl. Zasáhnout mají i obchod se zbožím dvojího určení pro civilní i vojenský sektor.

Brusel schválil obsah tvrdších sankcí proti Rusku. Ovlivní vývoz zbraní i přístup na finanční trhy
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Podle českého velvyslance při EU Martina Povejšila dospěla Unie k závěru, že Rusko v posledních měsících učinilo několik bezprecedentních kroků, které se vymykají platným normám chování států v rámci mezinárodního společenství. „EU dospěla k přesvědčení, že je potřeba vyvodit určité důsledky. Svou měrou k tomu samozřejmě přispělo sestřelení civilního letadla nad východní Ukrajinou. Do velké míry to změnilo atmosféru uvnitř Evropské unie," řekl ČTK Povejšil.

Sankce zasáhnout nové obchodní kontrakty. Postihnou technologie nutné pro těžbu ropy v moři 

Sankce začnou platit ve čtvrtek, tedy přesně dva týdny po sestřelení malajsijského letadla na východě Ukrajiny, v němž zemřelo všech 298 lidí na palubě. Podle diplomatických zdrojů mají sankce citelně zasáhnout ruskou ekonomiku i konkrétní ruské podnikatele blízké Kremlu. S novými sankcemi nyní musí ještě formálně vyslovit souhlas hlavní města, pak budou oficiálně zveřejněny.

Podle agentury Reuters se diplomaté dohodli na zásadách, z nichž má nový soubor sankcí vycházet. Postih má zasáhnout výhradně budoucí obchodní kontrakty a nebude se tedy týkat francouzského prodeje výsadkových lodí Mistral Rusku. Sankce se mají dotknout ropného sektoru, ale nikoli těžby zemního plynu, na jehož dodávkách je Evropa v nemalé míře závislá. Budou se týkat například technologií, které Rusko potřebuje pro těžbu v moři a v klimaticky obtížných podmínkách, tedy především v Arktidě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

EU , Rusko , sankce , Ukrajina

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vfe, čtk

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …