Holec: Změna režimu? Ten Fialův je totalitní

10.07.2025 14:47 | Monitoring

Komentátor Petr Holec nechápe, proč vládní „propagandisté“ na Seznam Zprávách Václav Dolejší a Lucie Stuchlíková varují před návrhy opozičních stran na změnu parametrů české demokracie. Holec upozorňuje, že navrhované většinové nebo prezidentské systémy fungují v kolébkách moderní demokracie jako jsou Spojené státy, Velká Británie nebo Francie. „Náš demokratický ‚režim‘ nefunguje a potřebuje proto změnu, to fakt není žádná novinka,“ tvrdí Holec.

Holec: Změna režimu? Ten Fialův je totalitní
Foto: Repro Youtube
Popisek: Komentátor Petr Holec

Holec si všímá, že autoři podcastu Vlevo dole, političtí komentátoři Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší, varují před plány opozice na změnu režimu, konkrétně v posledním díle s názvem „Chtějí do vlády a plánují změnu režimu. Máte se bát?“

Vládní „propagandisté“ v článku pochopitelně zjišťují, že se občané změny režimu bát musí, jenže podle Holce je opak pravdou. „Jestli se totiž něčeho fakt máme bát, pak toho, že ‚režim‘ zůstane stejný. A s ním i paralýza Česka,“ má jasno Holec.

Právě Fialův režim totiž podle něj do Česka navrátil totalitní manýry známé z dob komunistické totality. „Komunistický režim jsme taky považovali za poslední režim do roku 1989, poté jsme znovu měli jen vlády. Než nastoupila vláda samozvaných ‚demokratů‘ Petra Fialy, první pokus o ‚režim‘ od roku 1989,“ tvrdí Holec a vyjmenovává totalitní úlety Fialovy vlády.

„Vrátila nám takové režimní radosti jako ‚právo veřejnosti na korigované informace‘, permanentní delegitimizaci opozice, svévolné vypínání médií, lyrická slova jako ‚kolaborant‘ nebo funkci vládního cenzora – jen pod jiným názvem. Takže změna – nebo radši spíš konec – Fialova režimu je namístě, ne? Nakonec, všichni dobře víme, že nám úplně stačí vlády,“ je přesvědčen Holec.

Dolejší a Stuchlíková varují před plány SPD na přímou demokracii nebo před plány ANO na většinový systém a koncentraci moci nebo před plány expertů Stačilo! na poloprezidentský systém. To vše by prý rozbouralo současný demokratický systém pojistek a rovnováhy.

Holec ale v komentáři na svých stránkách upozorňuje, že poloprezidentský systém funguje ve Francii, prezidenský systém v USA a většinový volební systém v Británii nebo ve Švýcarsku, což jsou vše kolébky moderní demokracie. Všechny tyto země jsou navíc ekonomicky prosperující a úspěšné. Holec dále argumentuje, že Senát je nefunkční součást českého systému, kam v poslední době často lezou jen neúspěšní kandidáti na prezidenta.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Diskuse obsahuje 16 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…