Pryč s feťáky! radují se někteří. Využili ruinu, tvrdí jiní. Klinika musí být vyklizena, zde jsou ohlasy

02.11.2018 16:45

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost proti vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika v Praze. Stížnost byla zřejmě zatím posledním pokusem vyklizení Kliniky zabránit. Opuštěnou budovu v Jeseniově ulici obsadili na konci roku 2014 aktivisté. Její majitel, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), ji ale chce rekonstruovat na kanceláře. Požadavek na vyklizení není podle ÚS v rozporu s dobrými mravy, justice v kauze nechybovala.

Pryč s feťáky! radují se někteří. Využili ruinu, tvrdí jiní. Klinika musí být vyklizena, zde jsou ohlasy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace na podporu Autonomního sociálního centra Klinika, které nelegálně působí v objektu vlastněném Správou železniční dopravní cesty
reklama

„Nelze tolerovat okupaci cizích objektů bez právního důvodu jen proto, že jsou momentálně nevyužívány,“ stojí v usnesení, které soud zpřístupnil na svém webu. „Měl-li by stát v úmyslu sám sebe omezit ve vlastnictví v podobných případech a zlegalizovat takzvaný ‚squatting‘, musel by tak učinit cestou legislativních změn,“ napsali soudci.

Anketa

Dokončí podle vás Miloš Zeman své prezidentské funkční období?

92%
8%
hlasovalo: 9974 lidí

Aktivisté, za které u soudů vystupovala Tereza Virtová, žádali ÚS, aby odložil vykonatelnost pravomocného verdiktu o vyklizení. Vzhledem k rychlosti odmítnutí celé stížnosti už soud požadavek na odklad neřešil.

Opuštěnou budovu obsadili aktivisté na konci roku 2014. Smlouva o výpůjčce, kterou poté se státem uzavřeli, už vypršela. SŽDC získala objekt od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Do objektu chce po rekonstrukci přestěhovat část svých zaměstnanců. Proto se soudně domáhala vyklizení.

Aktivisté se bránili tvrzením, že požadavek je v rozporu s dobrými mravy a že státní organizace s budovou nakládaly nehospodárně. Chtěli se dohodnout na užívání budovy alespoň do její plánované rekonstrukce. Podle verdiktu pražských soudů byla smlouva o výpůjčce na dobu určitou a aktivisté neměli žádný pevně daný nárok na její prodloužení.

Fotogalerie: - Defilé nejen vojenské techniky

Vojenská přehlídka ke 100. výročí vzniku Českoslov...
Vojenská přehlídka ke 100. výročí vzniku Českoslov...
Vojenská přehlídka ke 100. výročí vzniku Českoslov...
Vojenská přehlídka ke 100. výročí vzniku Českoslov...
Vojenská přehlídka ke 100. výročí vzniku Českoslov...
Vojenská přehlídka ke 100. výročí vzniku Českoslov...

Nejvyšší soud počátkem letošního roku odložil vykonatelnost verdiktu o vyklizení. Odklad ale platil jen do rozhodnutí o dovolání, které podle justiční databáze padlo 2. října. Nejvyšší soud stejně jako nyní Ústavní soud aktivistům nevyhověl.

Klinika pořádá přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy. V minulosti se stala terčem útoku žhářů, zřejmě ze strany extremistů, policie však případ odložila kvůli důkazní nouzi.

Na facebookovém profilu veřejnoprávní České televize se pak rozjela diskuze.

„Však už je měli dávno vyhnat, tuhle kauzu vůbec nechápu, není to moje, tak tam nemám co dělat, tečka!“ poznamenal například jeden z diskutujících. „Poděkuj Babišovi, kterej donutil ÚZSVM podepsat s ‚aktivisty‘ smlouvu. Nebýt této smlovuy, tak žádná klinika a soudy nejsou,“ dodal další.

„Je zajímavé, že někde chátrá barák, nikoho to nezajímá, homelesáci, fetky atd. Jakmile se tam nachomejtne někdo, kdo to začne smysluplně využívat, okamžitě se objeví někdo z ‚města‘ a najednou maj všichni zájem se o objekt starat a zvelebovat ho....“ dodávají další.

„Prý mohou jít bydlet na zámek ke svému ochránci Matěji von Zelenému,“ píší ostatní. „No konečně, pryč s feťáky,“ uzavírají.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní, jděte do...: Má covid, leží doma. 100 telefonů a nic! Hygiena, lékaři? Silný příběh

11:03 Paní, jděte do...: Má covid, leží doma. 100 telefonů a nic! Hygiena, lékaři? Silný příběh

Ke covidové epidemii patří i individuální příběhy těch, kdo Covidem-19 onemocněli. Netýkají se zdale…