Březina (KDU-ČSL): V kauze pomazánkové máslo jsme si zavařili sami

01.10.2010 9:30

Tisková zpráva europoslance Jana Březiny (Evropská lidová strana)

Březina (KDU-ČSL): V kauze pomazánkové máslo jsme si zavařili sami

Tažení Evropské komise proti pomazánkovému máslu je diskriminační, "zavařili" jsme si však zbytečně sami přehnanou horlivostí  

Evropská komise se dnes rozhodla zažalovat ČR kvůli pomazánkovému máslu. Podle europoslance Jana Březiny, který se ochranou českých výrobků v EU dlouhodobě zabývá, je v tomto případě právo na naší straně.

"Naší právní pozici ve sporu vidím jako poměrně silnou. Vzhledem k tomu, že Evropská komise v minulosti prokazatelně uznávala označení máslo pro výrobky ze sýra (např. Butterkäse) nebo ze syrovátky, nese její současné tažení proti pomazánkovému máslu viditelné stopy diskriminace", je přesvědčen Březina, podle kterého je nyní na české straně, aby před Evropským soudním dvorem prokázala, že pomazánkové máslo splňuje podmínky opravňující k užívání tohoto označení.

"V případě pomazánkového másla se evidentně jedná jak o tradiční výrobek, tak o označení popisující charakteristickou vlastnost výrobku, a sice jeho snadnou roztíratelnost. Musíme si důrazně stát za svým přesvědčením, že při splnění alespoň jedné z těchto podmínek máme na užívání označení pomazánkové máslo nezpochybnitelný právní nárok", domnívá se Březina.

Podle Březiny jsme nicméně na začátku udělali chybu, že jsme se iniciativně obrátili na Evropskou komisi s žádostí o udělení výjimky pro pomazánkové máslo. "Byli jsme přehnaně aktivní a tím jsme se zbytečně uvedli do problémů. Podání žádosti na Evropskou komisi o uznání výjimky pro pomazánkové máslo bylo projevem přehnané horlivosti, která se nám následně těžce vymstila. Evropskou komisi jsme tím obrazně řečeno posadili na koně, ze kterého od té doby odmítá slézt. Naši právní pozici však považuji za silnou, takže bych se nebál s komisí zkřížit zbraně před Evropským soudním dvorem. Možnost využití výjimky pro pomazánkové máslo se totiž odvíjí od splnění objektivně stanovených podmínek a od ničeho jiného. Evropská komise v žádném případě nemá povolovací pravomoc, má pouze pravomoc dohlížet na to, zda dané označení splňuje objektivně stanovené podmínky či ne", odmítá postoj Evropské komise v celé kauze Březina.

Více:
Březina (KDU-ČSL): Evropský parlament propadá hysterii

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Janbrezina.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cesta odpovědné společnosti: Mýtus Ruska jako všeho schopného agresora a původce všeho zla

20:18 Cesta odpovědné společnosti: Mýtus Ruska jako všeho schopného agresora a původce všeho zla

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpadu společnosti a jejích hodnot.