Kožušník (ODS): Euroúčet pro každého? Za jakou cenu?

24.07.2011 18:00

Evropská komise v pondělí vyzvala členské státy, aby zajistily, že si každý bude moci otevřít základní bankovní účet za "přijatelnou" cenu. Podle eurokomisaře Michela Barniera je v Evropě na sedm milionů lidí, kteří nemají bankovní účet. Efekt takového opatření by byl ale přinejmenším sporný, myslí si europoslanec Edvard Kožušník (ODS).

Kožušník (ODS): Euroúčet pro každého? Za jakou cenu?
reklama

"V mobilní komunikaci jsme se před lety dočkali roamingového eurotarifu, jehož dopady pociťují všichni spotřebitelé," říká Kožušník. "Poměrně úzká skupina lidí volá v zahraničí levněji, což je pozitivní, ale ceny za vnitrostátní hovory šly nahoru, a to se dotýká všech. Doufám, ze tato iniciativa Komise nepovede ke zřízení euroúčtu, který by mohl mít podobné dopady, jako eurotarif u roamingu."

Podle Edvarda Kožušníka navíc plán komise přichází hodinu po dvanácté. "V době, kdy v některých členských státech v důsledku dluhové krize klesla důvěra v bankovní instituce, působí tato iniciativa, jejíž cíl je vedle "blaha" občanů také zvýšení likvidity bank, jako sci-fi, zvláště když účinky se dostaví až v řádu několika let," říká europoslanec.

Podle představ Evropské komise by mělo být otevření "euroúčtu" nejen cenově dostupné, ale i možné v jakémkoli členském státě, což má podpořit jednotný vnitřní trh se službami. I tady ale podle Edvarda Kožušníka míří komisař Barnier mimo. "Současný problém občanů usídlených v jiných členských státech není ten, že by nebylo možné si zřídit běžný účet, ale v tom, ze řada bank nedokáže poskytovat své služby v jiném jazyce než je národní jazyk sídla příslušné banky. Což je pro řadu cizinců obtížně překonatelná bariéra," dodává Edvard Kožušník.

Edvard Kožušník, poslanec EP

Dále čtěte:
ODS proti budování euroarmády. Impotentní ptákovina
Rouček (ČSSD): Jak dobří čeští hospodáři hlídají bruselské byrokraty
Kožušník (ODS): Jedna nabíječka na mobily o krok blíž  

##PROFIL 3260##

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ODS

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů ČR

22:13 Hejtman Červíček: Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů ČR

Už čtyři měsíce se v Královéhradeckém kraji očkuje proti covid-19. Do 20. dubna v regionu dostalo mi…