Za stejnou práci stejné peníze. Po celé Evropě, nabádá Zaorálek

26.04.2024 19:20 | Monitoring

Lídr SOCDEM pro volby do Evropského parlamentu a bývalý ministr zahraničí i kultury Lubomír Zaorálek chce v EU prosazovat zmenšování rozdílu mezi jednotlivými zeměmi bloku. „Firmy vyplácejí zaměstnancům různé mzdy v různých zemích. Naším cílem je toto změnit. Evropa bude držet pohromadě jedině za předpokladu, že bude probíhat sociální integrace a zmenší-li se rozdíly mezi zeměmi,“ tvrdí Zaorálek.

Za stejnou práci stejné peníze. Po celé Evropě, nabádá Zaorálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Zaorálek na tiskové konferenci SOCDEM vyjmenoval hlavní problémy Česka a jak by se podle něj mohly řešit na evropské úrovni. Současná vláda Petra Fialy (ODS) podle něj neustále oslabuje práva pracujících a střední třídy, přičemž zároveň klesá hodnota reálných mezd. I proto se například v paritě kupní síly nepřibližujeme starým členským zemím EU.

„Firmy vyplácejí zaměstnancům různé mzdy v různých zemích. Naším cílem je toto změnit. Princip, že za stejnou práci máte mít stejné peníze, platí nyní pouze u evropských poslanců a komisařů. Rozdělená Evropa nemá smysl,“ zdůraznil lídr Sociální demokracie pro volby do Evropského parlamentu Lubomír Zaorálek.

Zaorálek také kritizuje ceny elektrické energie, které podle něj vyhovují současné vládě a dodavatelům energií. „Proč u nás neklesají ceny elektrické energie, když všude kolem klesají?“ poukazuje Zaorálek. „Nefunguje trh, regulační úřad a stát mlčí, protože mu situace, stejně jako dodavatelům energie, vyhovuje. Jsme klientelistický stát. V žebříčku klientelistického kapitalismu jsme se umístili na druhém místě,“ tvrdí Zaorálek, že čeští miliardáři pomocí politického vlivu rozšiřují svůj majetek a podle ekonomického magazínu The Economist tvoří v ČR majetek pocházející z klientelistických vazeb dokonce 15 % HDP.

Zatímco Fialova vláda podle něj nadále oslabuje Českou republiku, cílem by mělo být naopak její přibližování západním zemím. „Evropa bude držet pohromadě jedině za předpokladu, že bude probíhat sociální integrace a zmenší-li se rozdíly mezi zeměmi a pokud budeme posilovat práva zaměstnanců. Naše vláda dělá pravý opak,“ dodává Lubomír Zaorálek.

Zástupkyně hnutí Budoucnost na kandidátce Sociální demokracie Klára Školníková přidává příklad, kdy mají čeští zaměstnanci nadnárodních firem oslabena svoje práva. Týká se to například online platforem.

„Dohled nad pracovníkem má algoritmus, nikoliv osoba. Na základě programu proto můžete být propuštěni. Přitom kritéria pro hodnocení jsou nejasná a často i neférová. Zákazníci, kteří práci hodnotí, netuší, že jakékoliv jiné než nejvyšší hodnocení způsobuje srážky z odměny. Navíc se nezohledňuje dostupnost zákazníka nebo jiné překážky,“ uvádí Školníková v tiskové zprávě SOCDEM.

Pracovní postavení kurýrů online platforem navíc podle ní směřuje ke švarcsystému. „Většina z nich je v závislém postavení vůči firmě. To měla řešit evropská směrnice o digitálních platformách, která měla části přiznat status zaměstnanců. Záleží nicméně na politické vůli našich zákonodárců. Snahu lobbovat však šlo spatřit už v rámci jednání ministrů Rady EU, na něž se obracela společnost Bolt. Zákony se mají psát pro lidi, nikoliv pro velké nadnárodní firmy,“ apeluje kandidátka do europarlamentu Školníková.

Bývalý premiér Vladimír Špidla se v rámci SOCDEM věnuje mimo jiné problematice důchodové reformy a vadí mu, že se tato klíčová debata vede jen v rámci parlamentu. „Důchodový systém nemůže být definován jen diskusí parlamentních sil. Jde o celospolečenskou záležitost. Proto jsme požádali o zařazení do diskuse, která by měla překročit současný rámec,“ sdělil Špidla, že Sociální demokracie se obrátila veřejným dopisem na prezidenta Petra Pavla.

Vládní návrh důchodové reformy je podle něj katastrofický. „Horší valorizační mechanismus, méně výhodný výpočet budoucích důchodů a obtížnější možnost předčasného důchodu. Podíl chudých důchodců bude stoupat, jak uvádí předběžná zpráva o stavu důchodového systému. Taková je představa vlády,“ shrnuje hlavní problémy Špidla.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

16:19 Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

To, co Andrej Babiš (ANO) započal, Petr Fiala (ODS) dorazí. Zelený teror se blíží. Udeří na peněženk…