Brno: Starobrněnský klášter slaví 700 let

22.05.2023 19:06 | Tisková zpráva

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Brno: Starobrněnský klášter slaví 700 let
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát

Založení kláštera cisterciaček (dnes augustiniánského kláštera) na Starém Brně se událo před 700 lety, v roce 1323. Pletenec lidských příběhů, který za touto historickou kapitolou stojí, je však neobyčejně zajímavý a ukazuje začátek 14. století jako turbulentní dobu plnou mocenských bojů a pletich. Navíc se může zdát, že ženy včetně těch vysoce postavených hrály tehdy spíše vedlejší role, opak je ale pravda.

Kdo tedy stojí za klášterem na dnešním Mendlově náměstí? Donátorkou a zakladatelkou se stala Eliška Rejčka či Richenza zvaná také Alžběta Richenza, česká a polská královna. Rodačka z Poznaně (dnes našeho partnerského města) si v roce 1303 vzala krále Václava II. Ten o dva roky později umírá jen pár dní po narození dcery Anežky. Eliška je v 17 letech poprvé vdovou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Svátky města, písní a Slovenská sezona

13:05 Olomouc: Svátky města, písní a Slovenská sezona

Tradiční průvod ke cti svaté Pavlíny, taneční večer pod hvězdnou oblohou, víkendový program pro rodi…