Chov zajišťuje městská organizace Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary (LLPKV). Zmíněný druh zvolila díky jeho odolnosti, a zejména ochotě spásat akát, který se zde masivně zmlazuje. „Skalnaté svahy kolem hotelu jsou těžko dostupné pro naše zaměstnance i techniku, a je proto náročné zajistit zde pravidelnou údržbu zeleně,“ líčí ředitel LLPKV Stanislav Dvořák a dodává: „Proto jsme se rozhodli zapojit do péče o pozemky, které máme ve správě, zvířecí pomocníky.“ Výběr vhodného plemene však nebyl jednoduchý. Svahy zarůstají křovinami, nebylo tedy možné zvolit ovce, které k obživě upřednostňují trávu. Naopak koza walliserská se živí i kůrou a kmínky dřevin.
Dvě kozy a dvě kůzlata budou zpestřením i pro turisty
Koze walliserské se díky jejímu černobílému zbarvení říká také polomáčená. V České republice je její chov vzácný. K obhospodařování svahů pod Thermalem byla zakoupena dvě kůzlata, narozená v únoru, a dvě dospělé samice. „Kůzlata jsme přivezli ze zoologické zahrady v Chomutově, dospělé samice ze soukromého chovu v Písku,“ upřesňuje ředitel.
Výhodou málo známého plemene kozy je jeho nenáročnost a odolnost. Obratně se pohybuje po strmých svazích. Nepotřebuje ubytování v chlévě, stačí jí přístřešek. V zimě ji chrání hustá dlouhá srst. Potřebuje pouze trvalý přístup k vodě. Pastvu doplní seno, obilí nebo mrkev.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV