Nezájem o velké byty vyřešila Plzeň jejich rozdělením

04.12.2018 16:49

Město Plzeň dokončilo rozdělení pěti původně velkometrážních bytů, o které nebyl kvůli vysokým nákladům mezi žadateli zájem. Po úpravách tak vzniklo deset menších bytových jednotek s nižším nájemným a náklady na bydlení. K financování Plzeň využila evropskou a státní dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Do bytů, jež město využije k sociálnímu bydlení, se již nastěhovaly zejména ženy samoživitelky s dětmi a rodiny nacházející se v bytové nouzi.

Nezájem o velké byty vyřešila Plzeň jejich rozdělením
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

„Najít vhodné zájemce o pronájem našich velkých městských bytů byl dlouhodobě problém. Vyřešit jej rozdělením se ukázalo jako výborné řešení. Vzhledem k vysokým stavebním nákladům jsme se ale snažili najít i možnosti spolufinancování ze strany státu. Koncem roku 2017 byla proto zpracována a podána žádost o podporu v rámci vyhlášené dotační výzvy z Integrovaného regionálního operačního programu, dotaci jsme získali,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

Podle Davida Šloufa, radního pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem bylo hlavním cílem projektu nabídnout bydlení ekonomicky aktivním osobám, které nemohou za tržních podmínek získat přiměřené, kvalitativně standardní a prostorově nevyloučené nájemní bydlení. „Celkové náklady na rekonstrukci, které město zaplatilo, činily 7,64 milionu korun, z toho dotace byla poskytnuta ve výši 6,876 milionu korun. Výše dotace tak představovala 90 procent z celkových nákladů,“ přiblížil David Šlouf.

Bydlení s podporou sociálního pracovníka

Všech deset nově vzniklých bytů bylo, s ohledem na podmínky dotace, zařazeno mezi byty s podporou sociálního pracovníka. Do bytů se nastěhovaly zejména ženy samoživitelky s dětmi či rodiny nacházející se v bytové nouzi. Sociální práce s nájemníky je realizována sociálními pracovníky Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně v rámci projektu Pilotní testování koncepce sociálního bydlení v Plzni. „V průběhu září letošního roku byla již se všemi nájemci uzavřena nájemní smlouva na dobu určitou jednoho roku bez prolongace, s výší měsíčního nájemného 57,47 korun za metr čtvereční podlahové plochy bytu a s dohodou o poskytování sociální práce,“ doplnil Jan Souček, vedoucí oddělení správy odboru bytového magistrátu.

Projektem rozdělení velkých bytů město pokračuje v úspěšné obnově svého bytového fondu. Do této oblasti výrazně investuje, za poslední tři roky vložilo do oprav a údržby svých bytů minimálně 250 milionů korun. Všechny domy, do nichž peníze šly, jsou ve stoprocentním vlastnictví statutárního města Plzně.

Projekt byl realizován prostřednictvím nástroje ITI (Integrované teritoriální investice) plzeňské metropolitní oblasti (ZDE).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

22:09 Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

Ve všech dětských pískovištích v Kroměříži i místních částech byl v těchto dnech vyměněn písek. Odvo…