„Dokončení těžby kalů z ostravských lagun považujeme za zásadní milník v sanaci této desítky let staré ekologické zátěže. Jejich odtěžování začalo v roce 2004 a trvalo dlouhých 16 let,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.
V roce 2011, kdy bylo vytěženo na 200 tisíc tun kalů, se odtěžování zastavilo, protože se ukázalo, že v lagunách je uloženo dalších více než 90 tisíc tun odpadu. „Právě tyto takzvané nadbilanční kaly se podařilo vytěžit a vymístit z areálu právě v těchto dnech. Končí tím mnoholeté obtěžování obyvatel Ostravy, zejména přilehlé bytové zástavby, nepříjemným pachem,“ dodala náměstkyně Kateřina Šebestová.
Město Ostrava na všech kontrolních dnech, které k sanaci této ekologické zátěže svolával státní podnik Diamo, dlouhodobě požadovalo, aby byl termín vytěžení a odvozu nadbilančních kalů z lokality v Mariánských Horách dodržen v souladu se smlouvou mezi státním podnikem Diamo, který má areál ve správě, a zhotovitelem, společností AVE CZ odpadové hospodářství. „Vyvíjeli jsme opravdu velký tlak na vládu a příslušná ministerstva, aby se práce nebrzdily, nebo se nezvolilo nějaké provizorní řešení. Aktivně jsme se účastnili nejen čtvrtletních kontrolních dnů, ale i těch operativních; každý týden jsme prověřovali plnění časového harmonogramu prací, prosadili jsme měření kvality ovzduší v areálu lagun při úpravách kalů,“ popisovala náměstkyně Šebestová. Město dlouhodobě nesouhlasilo s protahováním těžby a opakovaně jednalo se společností AVE CZ a se státním podnikem Diamo, aby byl dodržen původní termín – konec roku 2018. Nicméně krajský úřad následně změnou integrovaného povolení prodloužil možnost deponie v areálu lagun o dalších 24 měsíců, tj. do konce letošního roku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV