Příbram: Ústavní soud rozhodl ve věci Obecně závazné vyhlášky o nočním klidu

03.07.2023 22:09 | Tisková zpráva

Obecně závazná vyhláška města Příbram o nočním klidu č. 1/2022 se stala bodem jednání Ústavního soudu. Vynesen byl dlouho očekávaný nález Ústavního soudu – doba nočního klidu nemůže být zkrácena na základě obecné výjimky, bez mimořádného důvodu v podobě konané akce.

Příbram: Ústavní soud rozhodl ve věci Obecně závazné vyhlášky o nočním klidu
Foto: Příbram
Popisek: Příbram

V roce 2021 poprvé zastupitelé města schválili Obecně závaznou vyhlášku o nočním klidu, na jejímž základě byla v době letních prázdnin doba nočního klidu vždy v pátek a v sobotu o hodinu posunuta. Noční klid v našem městě tedy v tyto vymezené dny nezačínal ve 22:00 ale ve 23:00.

Anketa

Jste pro to, aby homosexuální páry směly adoptovat děti?

5%
93%
hlasovalo: 26127 lidí

„V Obecně závazné vyhlášce o nočním klidu jsou uvedeny akce, při kterých se doba nočního klidu zkracuje. Naším cílem bylo tuto dobu zkrátit také v průběhu prázdnin, vždy v pátek a sobotu, abychom tím podpořili komunitní život ve městě, aby se lidé mohli setkávat, posedět o trochu déle třeba i na předzahrádkách,“ přibližuje cíl starosta města Jan Konvalinka.

K obdobnému řešení přistoupili zastupitelé i v roce 2022. Ministerstvo vnitra napadlo správnost vyhlášky – konkrétně článek 3, odstavec 2, bod první. Ustanovení tohoto článku bylo po procesním postupu pozastaveno a věc byla předána Ústavnímu soudu s návrhem na zrušení této místní úpravy. Ústavní soud svým nálezem potvrdil správnost postupu Ministerstva vnitra a uvedené ustanovení zrušil.

„O rozhodnutí Ústavního soudu jsme informováni. Zatím nemáme k dispozici text odůvodnění rozhodnutí, proto se vyjádřím jen krátce. Podstatné na celé věci je to, že existuje platný verdikt, kterým se mohou řídit jak obce, tak Ministerstvo vnitra. Je dobré, že se „prošlapala“ cesta a vznikl model rozhodování. Pro Příbram se pro letošek nic nemění, neboť letošní verze vyhlášky již sporné ustanovení neobsahovala. Trochu mě mrzí, že samosprávy nemají více autonomie v nastavování obecně závazných vyhlášek. Třeba se to v budoucnu změní,“ dodal starosta Konvalinka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Výkupné

Kolik by se mělo platit za jednoho nepřijatého migranta a komu? Kdo bude rozhodovat a kontrolovat komu a na co byly peníze přiděleny? A není tak trochu jak obchodovat s býlím masem?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uherské Hradiště: Cena Vladimíra Boučka putovala do rukou svých nových držitelů

19:27 Uherské Hradiště: Cena Vladimíra Boučka putovala do rukou svých nových držitelů

Ludmila Dvořáková, která vytváří kraslice zdobené voskovou batikou a Alena Minaříková, která se věnu…