Příbram: Výhled na Svatou Horu zakrývají stromy, radnice chce na dominantu vylepšit výhled

26.01.2018 11:32

Probrat stromový porost a tím otevřít a opticky zvýraznit Svatou Horu. Takový je záměr příbramské radnice, která má v úmyslu zlepšit dálkový pohled na příbramskou svatohorskou dominantu, která se nachází na vrchu nad městem v nadmořské výšce 586 metrů.

Příbram: Výhled na Svatou Horu zakrývají stromy, radnice chce na dominantu vylepšit výhled
Foto: Příbram
Popisek: Příbram

Radnice v rámci koncepčního zlepšování pohledu z města na Svatou Horu plánuje odstranit některé stromy na pozemku ve svém vlastnictví a tím nejen zlepšit výhled na Svatou Horu, ale zároveň i podmínky pro růst zdravých stromů. „Město Příbram postupem času přišlo o svoji unikátní a po staletí obdivovanou dominantu. Já si myslím, že je to škoda,“ uvedl v této věci starosta města Příbram Jindřich Vařeka.

Město si proto nechalo v roce 2017 zpracovat odbornou studii, která řeší jednotlivé stromy rostoucí na pozemku ve vlastnictví města, ale i stromy na pozemcích svatohorské farnosti. "Hledáme rozumné řešení, jak Svatou Horu zviditelnit ze všech pohledů a zároveň zachovat stromy, které jsou zdravé a které se tam hodí," uvedl místostarosta města Příbram Václav Švenda s tím, že k určitým úpravám došlo už v letech 2014 a 2016. Finální podoba nové etapy zkvalitnění dálkových pohledů na Svatou Horu byla podle Švendy předjednána se zástupci Svaté Hory, ale i s orgány státní památkové péče a ochrany přírody.

Na základě studie radní na svém posledním jednání 8. ledna souhlasili s odstraněním 49 kusů stromů a stromků z havarijních, zdravotních a pěstebních důvodů. Také souhlasili s odstraněním 6 kusů stromů, které výrazně ovlivňují dálkové pohledy na baziliku. Tři stovky staletých stromů budou na městském pozemku ponechány.

„To, zda svatohorská farnost bude chtít realizovat navržené zásahy i na svých pozemcích, záleží pouze na jejím rozhodnutí,“ doplnil místostarosta.

Studie nedoporučila celkové „odlesnění“ Svaté Hory, protože takový zásah by přinesl i zvýšení hluku v areálu. Stromový porost tlumí rušivé zvuky a celý areál by tak přišel o svou výlučnost, která je dnes dána právě absencí přímé spojitosti s moderním městem.

V tuto chvíli město Příbram požádalo orgány státní památkové péče a ochrany přírody o povolení zamýšlených zásahů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

22:09 Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

Ve všech dětských pískovištích v Kroměříži i místních částech byl v těchto dnech vyměněn písek. Odvo…