Znojmo: Do vrcholu věže bylo uloženo poselství pro další generace

25.04.2023 16:14 | Tisková zpráva

Historický vývoj města v posledních 30 letech, jména všech sponzorů současné opravy věže, aktuální mince a bankovky a k tomu i mince vyrobené z původních plechů krytiny. To jsou některé dokumenty a předměty, které naleznou naši potomci ve čtyřech nových pamětních schránkách.

Znojmo: Do vrcholu věže bylo uloženo poselství pro další generace
Foto: znojmocity.cz
Popisek: Letecký pohled na centrum města Znojmo

Společně s původními sedmi schránkami byly dnes umístěny do opravené báně na nejvyšším vrcholku radniční věže ve Znojmě. „Pro všechny znojemské občany je to mimořádná událost. Báň totiž byla za více než 566 let existence radniční věže sundána pouze 6krát. Při každé opravě do ní naši předci uložili nějaké pamětní dokumenty, peníze a předměty, tedy svědectví jejich doby. Navazujeme tak na tuto tradici, která byla započata v roce 1656, kdy se věž opravovala poprvé,“ popsala starostka Znojma Ivana Solařová.

Rok 2023 budou v báni kromě pamětního spisu, který mapuje důležité okamžiky posledních let, reprezentovat také krátká představení významných znojemských institucí, úřadů nebo podniků a návštěvní sešit z podzimní výstavy, na které si občané mohli prohlédnout všechny dokumenty nalezené v původních pamětních schránkách. Nechybí ani současné mince a bankovky a také jména všech, kteří městu přispěli na opravu. Sponzorských darů se sešlo 92, vybralo se přes 240 tisíc korun.

„Chtěla bych poděkovat všem, kdo se podíleli a podílejí na rekonstrukci i přípravě časových schránek. Děkuji také všem občanům a firmám, které finančně přispěly na rekonstrukci radniční věže. Když jsem byla v rámci kontrolního dne na samém vrcholu věže a dívala jsem se z lešení na město a jeho okolí, říkala jsem si, jak moc jsme utopení v každodenním shonu a problémech. O to víc bych si přála, aby naši potomci byli nejen hrdí na znojemskou krásku, ale i na stav města, který jim zanecháme,“ uvedla starostka.

Anketa

Má smysl demonstrovat proti vládě?

97%
3%
hlasovalo: 41728 lidí

Jednu časovou schránku naplnil stavebně historický průzkum radniční věže, projektová dokumentace opravy, výkresy a další technické detaily, které usnadní práci při další nutné opravě. Do třetí a čtvrté schránky pak bylo vloženo celkem 500 kusů replik původního Znojemského peníze.

„Mince jsme nechali vyrazit ze sundaných historických plechů krytiny. Připojili jsme k nim vzkaz, takové naše přání, aby 400 mincí posloužilo v budoucnu jako odkaz jedné z nejvýznamnějších historických staveb našeho města a aby 100 kusů bylo vydraženo pro financování jejích dalších rekonstrukcí,“ řekl ředitel Znojemské Besedy František Koudela. „Mince budeme prodávat po otevření opravené památky letos na podzim, každý si tak bude moci koupit svůj vlastní kousek radniční věže,“ dodal Koudela.

Poslední oprava dominanty Znojma proběhla před 30 lety. Tehdy byly do báně přidány dokumenty a předměty naposledy. „Před 30 lety byly provedeny nejnutnější opravy k zachování radniční věže. Byla očištěna a nakonzervována dřevěná konstrukce věže, restaurovaly se báně včetně praporců, byly provedeny lokální opravy narušeného měděného pláště a natřen dřevěný ochoz,“ vyjmenovala městská architektka Iveta Ludvíková. Právě probíhající oprava zahrnuje kompletní citlivou opravu historického krovu a výměnu střešní krytiny. „Odborníci a památkáři posuzují každý jednotlivý prvek krovu a dle jejich aktuálního stavu a stáří se volí to nejvhodnější řešení. Jako krytina je použit speciální měděný plech s patinou, který byl přivezen z Finska,“ vysvětlila Ludvíková. Největší opravenou báň doplní osm nových pozlacených bání a devět praporců.

Do jedné z osmi menších bání přibude na podzim po opravě věže ještě jedna časová schránka, která bude obsahovat veškerou dokumentaci skutečného provedení stavby, fotky z průběhu stavby a laser sken krovu. Upozornění na 12. schránku je součástí jedné z nových schránek v nejvyšší báni. Přesné umístění zůstane pro ty, kdo budou báně příště sundávat, překvapením.

Radniční věž ve Znojmě je jednou z dominant města. Byla postavena v letech 1447-1457 u radnice, která byla dokončena v roce 1442. Stavitelem zděné části věže byl kameník Mikuláš ze Sedlešovic. Stavitele krovu a dřevěné části neznáme. Hodnota radniční věže spočívá především v celistvosti a integritě památky. Podařila se zachovat složitá dřevěná konstrukce krovu střechy, která byla u většiny ostatních podobných památek snesena nebo pozměněna.

Jedná se o nejstarší známý doklad tohoto typu věže ve střední Evropě vůbec. Radniční věž unikla zničení. Letecká bomba, která na ni byla svržena v dubnu 1945, srazila pouze okraj ochozu, odrazila se a výbuch pobořil budovu staré radnice. Měděná krytina věže byla prosekaná střepinami, z nichž jedna vnikla i do hlavní báně a dostala se až do uloženého pouzdra. Střepina byla i nyní vložena do jedné ze schránek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prostějov: Botanická zahrada se připravuje na oslavy

11:17 Prostějov: Botanická zahrada se připravuje na oslavy

V rámci příprav oslav 90. výročí založení Botanické zahrady Petra Albrechta v Prostějově, které se u…