Seďa: Silácké řeči jdou mimo rozpočtovou realitu

23.06.2011 13:33

Přesto, že pronájem 14 nadzvukových letounů JAS 39 Gripen vyprší až v roce 2015, současná vláda podniká kroky k jejich nahrazení.

Seďa: Silácké řeči jdou mimo rozpočtovou realitu

Ministerstvo obrany zaslalo žádosti k případné nabídce letounů na nájem či nákup až osmnácti stíhaček. Pan ministr A.Vondra sice tvrdí, že nejde o výběrové řízení, ale realizované kroky ukazují, že vláda hodlá ukončit tendr ještě do konce jejího funkčního období.

Premiér P.Nečas již v loňském roce zdůraznil, že si nedovede představit, že by se jenom tak prodloužila existence letounů Gripen. Teď však jde ještě dále a podmiňuje případný obchod s výrobcem letounů dodáním podkladů o údajné korupci při dodávkách tohoto letounu. Problémem obou členů vlády jsou však silácké řeči, které jdou mimo rozpočtovou realitu naší armády i možností České republiky.

Navrhované zvýšení ze současného počtu 14 kusů nadzvukových letrounů až na 18 zdůvodňuje pan ministr Vondra častějším nasazováním při Air Policingu či dokonce v omezené míře i v nějaké zahraniční operaci. Pan ministr zřejmě zapoměl, že vnitřní deficit české armády je téměř 90 miliard korun a budoucí rozpočtové výhledy kapitoly 307 neumožní výrazné modernizace armády, včetně našeho letectva. A jakékoliv navyšování nadzvukových letounů z důvodu použití v zahraničních operacích jde mimo rámec původního záměru ochrany vzdušného prostoru naší země a to i v rámci ochrany vzdušného prostoru NATO (NATINADS).

Pan premiér Nečas jde ještě nad tento rámec. Chtít vyměnit používané Gripeny za F22 Raptor nebo F35 JSF je s prominutím pomatení myslí. Jde nejen o cenu a provozní náklady, ale i o kompatibilitu s letouny spojenců v rámci NATO i EU, jde o náklady na novou logistiku a výcvik pilotů i mechaniků. Tohle snad současná vláda nemyslí vážně. A pokud předseda vlády skloňuje korupci kolem Gripenů, neměl by zapomenout, že on sám vřele plédoval za olétané a zastaralé letouny F16A a dnes opět hodlá tlačit americké letouny. A pokud hovoří o možné korupci, měl by si zejména udělat pořádek ve své vládě a zejména na resortu obrany.

Podle mého názoru je nutno, aby současná vláda zahájila jednání s pronájemcem letounů Gripen a vyjednala co nejlepší podmínky pro jejich další provozování. A to ať již v prodloužení současného pronájmu či budoucí odkoupení používaných nadzvukových letounů JAS 39 Gripen. Jiná cesta bude pro daňového poplatníka nejen finančně nákladnější, ale i rozpočtově nezodpovědná. To by si měla vláda, hlásící se k rozpočtové odpovědnosti konečně uvědomit.

Více:
Pokud chce Gripen další zakázku, musí se vyvrátit korupce

##PROFIL 243##

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Doubrava: Lhaní o energetické krizi a jakýsi Biden

22:21 Senátor Doubrava: Lhaní o energetické krizi a jakýsi Biden

Zprávy Bidenovy administrativy o nejhorší inflaci za čtyřicet let se změnily tolikrát, že to je až s…