„Oproti minulému programovému období jde o snížení, ale to jsme očekávali, protože bohatneme a naše ekonomická kondice je výborná. Přesto budeme usilovat o to, aby částka určena pro Česko nebyla výrazně menší než v současnosti,“ řekl premiér Andrej Babiš. Pokles prostředků pro Českou republiku by byl obdobný jako mezi jednotlivými rozpočty v minulosti.
Komise oproti stávajícímu období snížila množství investičních priorit na pět. Investice z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Fondu soudržnosti by měly v budoucnosti směřovat například na projekty podporující inovace, rozvoj digitálních technologií, budování infrastruktur či přechod na nízkouhlíkovou, oběhovou ekonomiku.
Z pohledu České republiky je dobře, že Komise zachovala zaměření politiky soudržnosti na méně rozvinuté regiony a členské státy, a že rozhodujícím kritériem pro alokace i nadále zůstává podíl HDP na obyvatele v paritě kupní síly, který je doplněn o sadu nových kritérií, jež mají pomoci lépe odrážet reálnou situaci v regionech. Tato kritéria však ovlivní pouze malou část celkové alokace. Komise rovněž zjednodušila přístup k prostředkům tím, že dále rozšířila okruh fondů v tzv. společném řízení, které budou mít jednotný soubor pravidel.
Česká vláda bude v nadcházejících jednáních prosazovat podmínky, které budou pro Českou republiku co nejvýhodnější z hlediska podmínek čerpání včetně zvýšení flexibility členských států při volbě investičních cílů, zjednodušení administrativy i výše národní alokace.