Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • předseda vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,48. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

05.06.2017 15:31:21 - Irena H.

Navýšení mezd pečovatelek v sociální sféře

Dobrý den, zaujal mne článek o navyšování mezd pečovatelkám v sociální sféře. A zajímaly by mne odpovědi na tyto otázky:

1) při " v článku uvedené" průměrné mzdě 12.tis. Kč a jejím navýšení o 25% se "jedním dechem" píše o navýšení o 6 tis. Kč.??!! Dle zákona matematiky je 25% z 12 jen 3 !! A 12+3 = 15!!! Takže jak kdo došel k částce kolem 20 tis. Kć??
2) Počítá někdo s tím, že pečovatelky nepracují pouze v "ústavní péči", ale existují i terénní služby? Klienti (babičky, dědouškové, invalidi) kteří by rádi žili v domácím prostředí a ne v ústavech, popř by do ústavu chtěli, ale "nevejdou se", platí (dle zákona 106) až 130,- ˇKč za hodinu. Těmto výše uvedeným "péče potřebným" bylo loni v "příspěvku na péči přidáno 10% !!! Pakliže se by se měli navýšit mzdy pečujícím o 25% , tak z jak a z čeho?
Děkuji za odpověď. I.H.

Odpověď

27.06.2017 12:47:23 - Andrej Babiš
Paní Ireno, počítáte správně, na rozdíl od autora článku. Zvýšení odměňování vždycky vzbudí pozornost, ale debata je dost nepřesná.Navyšování platů od 1.7.2017 se netýká pouze pečovatelek v sociální sféře, ale mnoha dalších profesí v kultuře, sociálních službách a zdravotnictví. Týká se i zaměstnanců v terénních sociálních službách, na které se ptáte. K navýšení dochází na základě nařízení vlády, které  změnilo strukturu tabulek, podle kterých se odměňování zaměstnanců v těch to oblastech řídí. Důležité uvědomit si, že tarifní tabulky jsou závazné pouze pro zaměstnance organizačních složek státu a příspěvkových organizací. Zjednodušeně řečeno, týkají se pouze zaměstnanců organizací zřizovaných státem nebo samosprávami. Zaměstnanci ostatních poskytovatelů sociálních služeb jsou odměňování smluvní mzdou. I jejich zaměstnavatelé jsou ale motivováni mzdy zvýšit, protože jinak by neudrželi své zaměstnance a nemohli by dále poskytovat své služby. Zaměstnanci v sociálních službách jsou na trhu práce velmi žádaní.Změny v tabulkách jsou vyjádřeny v procentech, takže nominální zvýšení je pro každou třídu a platový stupeň odlišné. Tabulky také odrážejí pouze tarifní, tedy povinnou, část platu, odměny a příplatky jsou navíc.Protože ke změně dochází uprostřed roku a poskytovatelé sociálních služeb nemohli se zvýšenými nároky počítat,  rozhodla vláda o navýšení dotací pro ně o více než 1 mld Kč. To by mělo podle propočtů potřebu navýšení do konce roku 2017 pokrýt. Stát v roce 2017 tak formou dotací pošle poskytovatelům sociálních služeb cca 10,5 mld Kč. Sociální služby však nejsou financovány pouze dotacemi státu, prostředky do nich jdou i od samospráv, zdravotních pojišťoven, sponzorů, ale zejména od klientů. Slouží jim na to zejména příspěvek na péči, o kterém se také zmiňujete. V roce 2017 na něj bylo rozpočtováno 23,8 mld Kč, ale zdá se, že to nebude stačit a sumu bude třeba navýšit. Pro úplnost je ale třeba dodat, že z celkové částky, kterou stát vyplatí na příspěvek na péči, u profesionálních poskytovatelů skončí pouze 25 – 30%. Většina zůstává u neformálních pečovatelů v domácnostech.Hezký den