Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • předseda vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,49. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

30.07.2016 0:35:57 - 1ANDY

Píšete, že jste pro TTIP ale pouze jednostranně uvažujete o tom, že my se dostaneme na americký trh,

ale oni jsou schopni zaplavit náš trh svými levnými výrobky a potravinami, protože jejich standardy jsou nižší než ty v EU. A co náklady na dopravu zboží přes oceán? To bude jako my auta tam a oni auta sem? Zacpané cesty kamiony ještě z USA? Není to tak, že my vyvezeme zboží tam, ale oni ho budou samozřejmě vozit sem a jaká pak výhoda? Budeme snižovat standardy u hnojiv, potravin, masa atd. abychom se dostali na americké ceny? Prosím o vysvětlení. Děkuji.

Odpověď

10.08.2016 13:51:23 - Andrej Babiš
  Děkuji za Váš dotaz k vyjednávané dohodě TTIP.

Cílem této obchodní a investiční dohody je odstranit neopodstatněné překážky pro podnikání (snížením necelních překážek obchodu, cel a zjednodušením formalit) pro obě smluvní strany.

Dohoda by měla zvýšit rozmanitost nabídky zboží a služeb, jak pro americké, tak i evropské zákazníky. To přináší výhody pro spotřebitele. Ti se vždy nakonec sami rozhodují, zda nakoupí zboží domácí či zahraniční.

Vzhledem k nutnosti započítat i náklady na transatlantickou dopravu se dá předpokládat, že by se jednalo spíše o zboží s vyšší přidanou hodnotou. Pokud jde o Vámi zmiňované obavy z nízké kvality zboží dováženého z USA, tak sjednáním dohody TTIP by v žádném případě nemělo dojít ke snižování úrovně ochrany spotřebitele, kterou si EU dlouhodobě udržuje na velmi vysoké úrovni a které se jen tak nehodlá vzdát. Snižování standardů ochrany spotřebitele navíc není součástí vyjednávacího mandátu.

Navíc se nejedná o ojedinělou dohodu. EU uzavřela v minulosti podobné smlouvy o volném obchodu např. s Kanadou, Mexikem či Jižní Koreou. Již fungující dohody prozatím nepotvrzují Vaše obavy, které zmiňujete. Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE