Bc. Jan Pošvář

  • Piráti
  • Vysočina
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,36. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26.05.2021 17:08:00

Zahrádkáři neměli dosud žádné jistoty

Zahrádkáři neměli dosud žádné jistoty

Piráti prosadili zahrádkářský zákon v původní podobě, Sněmovna odmítla okleštěnou senátní verzi.

Poslanecká sněmovna včera schválila zahrádkářský zákon spolunavržený poslancem Pirátů Janem Pošvářem. Senátní pozměňovací návrh, který by ze zákona odstranil zásadní ustanovení, poslanci odmítli. Cílem přijatého zákona je zakotvení zahrádkářství a zahrádkářských kolonií v legislativě a jejich ochrana před developery. Zákon přispěje k efektivnějšímu zadržování vody na obhospodařované půdě a k celkovému zlepšení stavu městské zeleně a klimatu ve městech. Zahrádky také podporují samozásobitelství, jehož význam v době ekonomické krize roste.

„Konečně se nám povedlo uvést v život zákon, který je na západě již desítky let standardem. Zahrádkáři neměli dosud žádné jistoty, žádné právní ukotvení jejich činnosti a s tím i nějakou související ochranu „na míru“. Přitom se jedná o významnou činnost, která má pozitivní dopady na celou společnost,“ uvedl Pošvář.

Podobu zákona projednávali předkladatelé s Českým zahrádkářským svazem, přesto jeho přijetí provázely komplikace. „Během projednávání zahrádkářského zákona v Senátu opakovaně zaznívalo, že zahrádkářský zákon je zbytečný. Je třeba si připomenout, že je to již čtvrtý pokus o schválení zahrádkářského zákona. Současná verze se soustředí jen na to nejnutnější. Senát ovšem navrhoval vyjmout ze zákona ustanovení ohledně pachtovních smluv a tím by prakticky odstranil plnění jednoho ze dvou hlavních cílů zákona – ochránit zahrádkáře před developery, což je nepřijatelné,“ uvedl Jan Pošvář.

Schválení zahrádkářského zákona je pro Piráty významným krokem k ochraně zahrádkářských osad před tlakem developerů, což byl jeden z programových bodů, se kterými Piráti vstoupili v roce 2017 do Sněmovny.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama